دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی طیف گسترده ای از فرایندهایی را در بر می گیرد که با هدف اصلاح نواقص دندانی و با بهبود ظاهر دندان ها، لثه ها، و لبخند انجام می شوند. هدف اصلی این است که به بیماران لبخندی درخشان داده شود تا اعتماد به نفس آنها بالا برود. فرایندهای معروف دندانپزشکی زیبایی عبارتند از بهبود طرح لبخند، باندینگ دندانی، سفید کردن دندان ها، ونیرهای پرسلن یا زیرکونیا، درمان ارتودنسی با الاینرهای شفاف اینویزیلاین، و بریس های سنتی یا ترکیبی از همه اینها.

اکثر بیماران می توانند گزینه های مناسبی برای دندانپزشکی زیبایی باشند. با این حال، کودکان زیر 14 سال به ارزیابی های دقیقی تری نیاز دارند تا تأیید شود که آنها شرایط لازم برای انجام این درمان را دارند، تا بتوان برای آنها به بهترین نتایج دست یافت. اگر شما نیاز به فرایندهای دندانپزیکی زیبایی داشته باشید، تا فواصل بین دندان های خود را کاهش دهید، و دندان های جلوی خود را یکدست کنید، باندینگ دندانی می تواند راهکار صحیح باشد. این درمان همچنان می تواند ظاهر دندان های لب پر شده یا ترک خورده با بهبود دهد و نقاطی که در نتیجه پوسیدگی، حفره یا تغییر رنگ های ناشی از رشد بوجود آمده اند را پنهان کند.

اگر شما صرفاً برای لکه ها یا تغییر رنگ ها نیاز به دندانپزشکی زیبایی دارید، سفید کردن دندان ها ممکن است مناسب ترین درمان ممکن باشد. گزینه ها عبارتند از درمان های داخل مطب و کیت های سفید کننده دندان- هیچ جراحی زیبایی دندانی نیاز نیست. تنها کافی است به دندانپزشک مراجعه کنید تا پس از مشاوره بهترین راهکار به شما معرفی شود و شاهد بهبود لبخند خود باشید.

برای برطرف نمودن طیف گسترده ای از مشکلات دندانی شامل شکستگی . لب پر شدگی دندان ها، و تغییر رنگ آنها، ونیرهای پرسلن را انتخاب کنید.

اگر می خواهید دندان های صاف و یکدستی داشته باشید، درمان با الاینرهای شفاف اینویزیلاین و بریس های سنتی برای شما موجود هستند. بریس های اینویزیلاین کاملاً سفارشی ساخته می شوند تا مناسب نیازهای دندانی شما باشند.

فرایندهای زیبایی متفاوت و متعددی وجود دارند تا به بیماران لبخند سالمی را بدهند. هر بیمار شرایط خاص و منحصر بفردی دارد به همین دلیل باید درمانی متناسب با نیازهای او انتخاب شود، از جمله باندینگ دندان ها، سفید کردن دندان ها، و دیگر راهکارهای بهبود لبخند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

چه افرادی گزینه مناسبی برای دندانپزشکی زیبایی هستند؟

تا زمانی که شما از سلامت کافی برخوردار باشید، و برای مشاوره دندانپزشکی مراجعه کنید، اکثر افراد می توانند گزینه های خوبی برای دندانپزشکی زیبایی باشند. برخی مشکلات دندانی که باعث می شوند افراد به دنبال دندانپزشکی زیبایی باشند عبارتند از:

 • شکستگی دندان
 • تغییر رنگ دندان ها
 • یکدست نبودن دندان ها
 • ساییدگی دندان ها
 • اوربایت یا آندربایت
 • تحلیل رفتگی لثه ها
 • پر شدگی های قدیمی یا روکش های دندانی
 • لب پر شدگی دندان ها
 • بیماری لثه
 • و بسیاری مشکلات دیگر

طرح درمان دندانپزشکی خاص شما بر اساس اینکه چه مشکل یا مشکلاتی دارید انتخاب خواهد شد. برخی خدمات متداول دندانپزشکی زیبایی عبارتند از:

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

بهبود طرح لبخند

لبخند بخش مهمی از تعاملات انسانی است. اگر شما در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید، و از اینکه بقیه دندان های شما را ببینند خجالت می کشید، ما می توانیم به شما کمک کنیم. از دندانپزشک خود بپرسید کدام خدمات زیبایی می توانند لبخند شما را بهبود دهند و کمک کنند به ظاهر کلی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

درمان هایی مانند ونیرهای پرسلن یا زیرکونیا، باندینگ دندان، پر کردن دندان با مواد همرنگ آن، الاینرهای شفاف اینویزیلاین و سفید کردن دندان ها می توانند به عنوان بخشی از روند بهبود لبخند شما انجام شوند. درمان به صورت تخصصی طراحی می شود تا نیازهای فردی هر بیمار را برطرف کند. برخی افراد ممکن است تنها به یک روش برای اصلاح طرح لبخند خود نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به ترکیبی از درمان های متعدد زیبایی نیاز داشته باشند. هدف ما این است که همه بیماران دندان هایی سفیدتر، صاف و یکدست تر، و صیقلی تر داشته باشند.

پر کردن دندان ها با مواد همرنگ آنها

موادی که اغلب برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند طلا یا آمالگام هستند، اما برای زیباتر بودن نتایج درمان سرامیک (زیرکونیا)، کامپوزیت و پرسلن در دندانپزشکی زیبایی استفاده می شوند که هیچ تفاوتی با رنگ دندان های طبیعی ندارند، به همین دلیل پس از اتمام درمان، با لبخند زدن یا خندیدن اصلاً مشخص نخواهد بود که درمانی روی دندان های شما انجام شده است.

باندینگ دندانی

باندینگ دندان نوعی فرایند زیبایی است که می تواند ظاهر دندان های لب پر شده، ترک خورده، و بد رنگ شده را تغییر دهد. علاوه بر این، باندینگ دندان ها می تواند برای کاهش فواصل بین دندان ها نیز انجام شود و رنگ، اندازه، یا شکل آنها را تغییر دهد.

این فرایند می تواند به سرعت و ظرف یک ساعت انجام شود. پس از انتخاب رزین همرنگ دندان ها، برای آنکه نتیجه دقیقاً با رنگ دندان های طبیعی بیمار همخوانی داشته باشد، مواد روی دندان ها اعمال می شوند و به شکل دلخواه در می آیند. از نور آبی مرئی برای خشک شدن و چسبیدن مواد به دندان ها استفاده می شود. وقتی رزین سفت شد، بیشتر شکل داده می شود و در نهایت پولیش می شود تا به درخشش مد نظر برسد.

باندینگ دندان اغلب روشی غیر تهاجمی برای درمان دندان های جلو است که نیاز به ترمیم زیبایی جزئی دارند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

سفید کردن دندان ها

سفید کردن تخصصی دندان ها یک فرایند رایج دندانپزشکی برای بیمارانی است که می خواهند لبخند درخشان تری داشته باشند، بدون آنکه وقت و هزینه زیادی صرف کنند. البته سفید کردن دندان تنها برای بیمارانی کاربردی است که لکه های دندان های آنها داخلی نیستند و با سفید کردن قابل برطرف شدن هستند. در غیر اینصورت راهکارهای دیگری مانند استفاده از ونیرهای دندانی یا روکش های دندانی (در صورت آسیب دیدگی شدید ساختار دندان) توصیه می شوند.

سفید کردن دندان ها تنها اگر داخل مطب انجام شود می تواند در مدت کوتاهی نتایج قابل توجهی داشته باشد که آن هم به دلیل مواد شیمیایی، سیستم، و نوری است که استفاده می شود. البته تری هایی هم موجود هستند که بیمار می تواند آنها را با خود به منزل ببرد، که از موادی ساخته می شوند که قدرت مقاومت در برابر مواد بلیچینگ را دارند و برای استفاده، مقدار مشخصی مواد داخل آنها ریخته و باید برای مدت زمان مشخصی توسط بیمار روی دندان ها قرار داده شوند. هر دو درمان بسیار متداول هستند و می توانند در شرایط خاصی نتایجی بهبود یافته ارائه دهند.

ونیرهای دندانی

ونیرهای دندانی می توانند برخی از نگرانی های زیبایی را اصلاح کنند. آنها روی دندان های شما قرار داده می شوند تا نواقصی مانند لب پر شدگی ها، کجی، و تغییر رنگ را پوشش دهند. هم ونیرهای زیرکونیا و هم ونیرهای پرسلن ارائه می شوند. این درمان اغلب تنها طی دو جلسه و پس از معاینات دقیق انجام می شود تا لبخندی سالم و جدید برای شما خلق شود.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

درمان با الاینرهای شفاف اینویزیلاین

درمان با الاینرهای شفاف اینویزیلاین روشی مؤثر برای صاف و یکدست کردن دندان های بیماران است، که معمولاً با استفاده از الاینرهای شفاف نامرئی به جای بریس های فلزی مرسوم انجام می شود. با استفاده از نرم افزار تصویر برداری سه بعدی کامپیوتری از دندان ها و بایت بیمار قالب گرفته می شود تا یک سری الاینرهای شفاف تولید شود. این ریتینرها به صورت متوالی، هر یک تقریباً برای مدت 7 تا 14 روز، استفاده می شوند، تا در نهایت دندان ها به طور کامل همراستا شوند. تری های اینویزیلاین متحرک هستند بنابراین بیماران می توانند طبق معمول غذا بخورند، مسواک بزنند، و نخ دندان بکشند.

مزایای دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی می تواند به دلایل متعددی مفید باشد، از جمله:

 • بالا بردن اعتماد به نفس: پس از انجام درمان دندانپزشکی زیبایی، شما دیگر احساس نخواهید کرد نیاز است دندان ها یا دهان خود را پنهان کنید. این به شما کمک خواهد کرد در موقعیت های اجتماعی و حرفه ای اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، که سطح استرس شما را نیز پایین تر خواهد آورد و کمک خواهد کرد حال بهتری داشته باشید.
 • کاهش درد: علاوه بر آنکه دندانپزشکی زیبایی می تواند تأثیر مثبتی روی ظاهر فیزیکی شما داشته باشد، می تواند به کاهش دردهای دهانی شما نیز کمک کند. دندان های کج می توانند موجب بروز علائم درد متعددی شوند، از جمله دردهای فک، سر درد، و درد عضلات. با قرار گیری درست دندان ها در کنار یکدیگر، این مسائل می توانند برطرف شوند.
 • بهبود وضعیت سلامت دندان ها: ایمپلنت و بریج می توانند به پیشگیری از بروز بیماری لثه کمک کنند و سلامت استخوان فک را ارتقاء دهند. حتی سفید کردن دندان ها می تواند انگیزه ای برای ترک نوشیدن مایعاتی شود که باعث ایجاد لک روی دندان ها می شوند، از جمله قهوه، چای، و نیز کشیدن سیگار.
 • ظاهر جوان تر: دندان های زرد و بد شکل و کج می توانند باعث شوند شما مسن تر از آنچه واقعاً هستید به نظر برسید. اصلاح این مشکلات جزئی به شما کمک خواهند کرد ظاهری جوان تر پیدا کنید. حتی صرفاً بیشتر لبخند زدن، که نتیجه اصلاح نواقص دندانی است، می تواند باعث شود شما جوان تر به نظر برسید.

پرسش هایی که باید در مشاوره اولیه بپرسید:

نخستین جلسه ای که با دندانپزشک خود خواهید داشت جلسه مشاوره است که در طول آن دندانپزشک دندان ها و فک شما را معاینه می کند و راجع به گزینه های درمان با شما گفتگو می کند. ایده خوبی است که از قبل در مورد مشکلاتی که می خواهید برطرف شوند فکر کنید و آنها را مطرح کنید، از طرف دیگر، راجع به بودجه خود نیز حتماً گفتگو کنید. اگر درمان خاصی هست که می خواهید راجع به آن با دندانپزشک خود گفتگو کنید، جلسه مشاوره فرصت مناسبی برای انجام این کار است.

علاوه بر این، باید به فکر مطرح کردن این پرسش ها نیز باشید:

 • فرایند توصیه شده چه مزیای و چه خطراتی دارد؟
 • فرایندها به طور تقریبی چقدر هزینه در بر خواهند داشت؟
 • انجام این فرایندها چقدر زمان می برد؟
 • برای انجام این فرایندها چند مرتبه و طی چه بازه زمانی باید مراجعه کنید؟
 • آیا دندانپزشک قادر است از نتایج درمان، تصویری شبیه سازی شده به شما نشان دهد؟
 • آیا فرایندها یا درمان های اضافی یا جایگزینی وجود دارند که توصیه شوند؟
 • آیا برای انجام فرایند نیاز است از بی حس کننده ها یا آرام بخش ها استفاده شود؟

مهم است اطمینان حاصل کنید که با دندانپزشک خود، کارکنان مطب، و محیط کار آنها راحت هستید تا مطمئن شوید که تجربه خوبی خواهید داشت. اکثر دندانپزشکان تمام تلاش خود را می کنند تا بیماران آنها تا حد امکان احساس راحتی داشته باشند و بهترین خدمات زیبایی دندانپزشکی را ارائه می دهند. آنها با کمال میل به هر پرسشی که بیمار داشته باشد پاسخ می دهند تا اطمینان حاصل کنند که بیمار درک کاملی از فرایندی که قرار است برای او انجام شود را پیدا کرده است، سپس اقدام به آغاز درمان می کنند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code