علت اصلی دندان درد

 

درد دندان می تواند نتیجه آبسه دندان، پوسیدگی، ترک یا شکستگی، آسیب به پر شدگی آن، عفونت لثه ها، یا غیره باشد. در این مقاله قصد داریم مهم ترین علل دندان درد را با توضیحات کامل مربوط به هر یک به شما معرفی کنیم. از جمله علائم شایع دندان درد عبارتند از دردی تیز و ضربان دار در دندان. در برخی افراد، درد تنها زمانی احساس می شود که به دندان فشار وارد می شود. درد دندان می تواند موجب تورم منطقه اطراف دندان، تب، سر درد، یا حتی احساس مزه بد درون دهان نیز شود. در صورتی که درد دندان شما بیشتر از یکی دو روز طول بکشد، درد آن شدید باشد، تب داشته باشید، یا حتی در گوش خود درد احساس کنید، باید به دندانپزشک مراجعه نمایید. علاوه بر اینها، ممکن است با کامل باز کردن دهان خود نیز درد دندان را احساس کنید. در زیر به برخی از مهم ترین علل درد دندان اشاره خواهیم کرد.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان شایع ترین علت درد دندان است. پوسیدگی دندان می تواند به لایه های داخلی دندان برسد، که تحت عنوان عاج دندان شناخته می شود. هرگونه آسیب به عاج دندان می تواند موجب حساسیت شدید دندان شود. بعلاوه می تواند موجب ایجاد حفره درون دندان شود. در صورتی که درد دندان کمتر از یک درد ساده یا بیشتر از یک درد تیز و شدید باشد، این احتمال وجود دارد که ممکن است پوسیدگی به مرکز دندان رسیده باشد. این مشکل موجب بروز دردهای بسیار شدید خواهد شد و نیاز است فوراً به دندانپزشک مراجعه نمایید.

درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی

ریتینرها، براکت های ارتودنسی، یا دیگر ابزارهایی که برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند نیز می توانند موجب دندان درد شوند. دردی که در نتیجه استفاده از این ابزارها بروز پیدا می کند اغلب پس از سفت کردن یا تنظیم ابزار یا در حین جابجایی دندان ها ایجاد می شود. خوشبختانه، این نوع درد معمولاً پس از چند روز از بین خواهد رفت. در صورتی که این درد غیر قابل تحمل باشد و در روند زندگی روزانه شما خلل وارد کند باید با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

شکستن دندان

شکستن دندان

شکستن دندان

شکستن دندان می تواند در نتیجه زمین خوردن، یا حین بازی و ورزش، یا گاز زدن به یک خوراکی سفت یا چسبناک اتفاق بیفتد. وجود درد در دندان شکسته به این معناست که شکستگی به وسط دندان و پایانه های عصبی دندان رسیده است. این گونه شکستگی های دندان ها می توانند موجب بروز دردهای طاقت فرسایی شوند. در صورت لب پر شدن یا آسیب به دندان ممکن است هیچ دردی وجود نداشته باشد. اما ممکن است به مرور زمان شدیدتر شود. هر گونه آسیب، شکستگی یا لب پر شدگی دندان باید تحت نظر دندانپزشک قرار بگیرد.

دندان عقل نیمه نهفته یا نهفته

دندان عقل نیمه نهفته یا نهفته

دندان عقل نیمه نهفته یا نهفته

دندان هایی که کج هستند یا به یکدیگر فشار وارد می کنند می توانند موجب بروز درد شوند. دندان عقل نهفته یا دندانی که نتوانسته است از لثه بیرون بیاید نیز می تواند موجب بروز درد شود. دندان های کج را می توان با کمک ابزارهای ارتودنسی مانند بریس ها، یا با کمک جراحی اصلاح نمود.

آبسه دندان

آبسه دندان

آبسه دندان

این شرایط زمانی بوجود می آید که پوسیدگی دندان آنقدر شدید شود که به زیر دندان برسد. این مشکل می تواند موجب عفونت ریشه دندان و بافت های پیرامون آن شود. این نوع عفونت موجب بروز دردی ضربان دار خواهد شد به گونه ای که تشخیص منشاء اصلی درد دشوار خواهد بود. آبسه دندان مشکل واقعاً جدی است و می تواند موجب تحلیل استخوان یا بافت شود.

فشردن دندان ها روی یکدیگر

فشردن دندان ها روی یکدیگر

فشردن دندان ها روی یکدیگر

دندان قروچه یا فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر یکی از علل شایع درد دندان است. این مشکل می تواند موجب بروز سر درد، لب پر یا شکسته شدن دندان ها، یا درد دندان، فک، گردن و ماهیچه های وابسته شود. افراد معمولاً حین خواب یا زمانی که تحت شرایط پر استرس قرار می گیرند دندان های خود را روی یکدیگر فشار می دهند. در موارد حاد، دندان قروچه می تواند شامل فشردن شدید فک ها و نیز دندان های بالا و پایین عقب دهان روی یکدیگر باشد.

حساسیت به دما

حساسیت به دما

حساسیت به دما

در این شرایط بیمار با خوردن یا آشامیدن غذاها یا مایعات داغ یا سرد، درد یا حساسیت شدیدی احساس خواهد کرد. این درد به این معناست که مینای دندان از بین رفته است و عاج دندان بدون پوشش باقی مانده است. علاوه بر این، فرایند سفید کردن دندان (بلیچینگ) نیز می تواند موجب حساسیت دندان ها شود. حساسیت به دما می تواند موجب دندان درد شود. برای کاهش درد می توان از خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس استفاده کرد.

مسواک زدن نادرست

مسواک زدن نادرست

مسواک زدن نادرست

بسیار شایع است که افراد به نحوه مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان خود توجه زیادی نمی کنند. مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن اشتباه می توانند موجب دندان درد شوند. گاهی اوقات افراد هنگام انجام این دو کار فشار زیادی به دندان ها یا بافت لثه ها وارد می کنند که می تواند موجب تحریک، خونریزی و التهاب لثه ها شود. در صورتی که برای مدت زمانی طولانی به این اجزاء دهان فشار وارد شود، می تواند موجب تحلیل لثه ها، لق شدن دندن ها و درد شدیدتر آنها شود. تکنیک های درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با دندانپزشک خود چک کنید.

آسیب دیدن پر شدگی دندان

آسیب دیدن پر شدگی دندان

آسیب دیدن پر شدگی دندان

پر شدگی های دندان حفره های عمیق، شکستگی ها و فرو رفتگی های دندان ها را پوشش می دهند تا از بخش های آسیب پذیر دندان محافظت کنند. در صورت آسیب به پر شدگی های دندان ها، قسمت های حساس دندان در معرض دماهای بسیار شدید، ذرات غذا و باکتری قرار خواهند گرفت که موجب بروز درد در دندان ها خواهد شد که می تواند یک درد ناگهانی یا آزاردهنده باشد. آسیب به پر شدگی دندان باید توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد و ترمیم شود تا از آسیب بیشتر به دندان پیشگیری شود.

بیماری لثه

بیماری لثه موجب بروز دردی مبهم در دهان، قرمزی یا خونریزی لثه ها، و درد دندان خواهد شد. بیماری لثه اغلب موجب التهاب استخوان فک یا لثه ها می شود. در صورتی که این بیماری درمان نشود می تواند موجب از دست رفتن دندان ها، لثه ها و استخوان ها شود. برای رهایی از دست التهاب دهان در نتیجه بیماری لثه ممکن است انجام جراحی ضروری باشد.

 

4.3/5 (4 نظر)
8 پاسخ
 1. ...
  ... گفته:

  سلام ببخشید من دوروزهست که فقط هنگام جویدن دودندان عقب سمت چپم دردمیگیرد ودرحالت عادی دردی ندارد باید چی کارکنم؟

  پاسخ
 2. رضا
  رضا گفته:

  با سلام اقای دکتر بنده چندروز هست که افت زدم و حتی روی زبان پشتلبت عا و دهان چند جا آفت زدم و مداوم برای درمان خانگی از جمله اب نمک و ابلیمو جوش شیرین و… خیلی کم افاقه کرده امشب دوباره امتحان کردم والان نزدیک چند ساعته درد چند برابر شده ازطرفی مطمئن نیستم اما احتمال زیاد میدم بهمراهش دندانم هم درد گرفته دندانم کنار همون آفت هست و درد شدیدی هم داره الان دوتا قرص خوردم حتی قهوه گذاشتم روش افاقه نکرد درضمن دندانم هم خراب نیست اصلا اما درد زیادی اون ناحیه هست آیا ممکنه بخاطر افت دهانم باشه و درد به ریشه دندان هم رسیده باشه؟؟؟ باتشکر ویژه

  پاسخ
  • mm
   دکتر سهیل آذرخش گفته:

   سلام
   وقت به خیر
   بهتر هست از درمان های خانگی و غیر استاندارد خود داری کنید، آفت های متعدد ممکن هست با کم خونی و مشکلات دیگری مرتبط باشد بهتر هست به متخصص تشخیص بیماری های دهان مراجعه کنید

   پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید
  من سه روزی هست ک دندون آسیابم به عصب رسیده بودو الان پانسمان کردن برام ولی از اون روز دردهای خیلی شدیدی دارم به طوری که اصلا نمیتونم غذا بخورم این مورد عادیه؟

  پاسخ
 4. احمد
  احمد گفته:

  سلام جناب دکتر من در تمامی دندان های عقبیم احساس درد مبهم دارم دکتر هم رفتم با عکس و معاینه گفتن دندان ها سالم هستند دندان های عقلم هم صاف درامدند دلیل این درد چ می‌تواند باشد ؟؟!

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code