باندینگ دندان

 

باندینگ دندان فرایندی است که در آن مواد رزین همرنگ دندان (مواد پلاستیکی با دوام) روی دندان ها اعمال می شود و با استفاده از نور خاصی سفت و محکم می شود، که تقریباً مواد را به دندان می چسباند تا لبخند فرد را احیاء کند و آن را بهبود بخشد.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان برای چه مواردی استفاده می شود؟

باندینگ دندان گزینه ای است که می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

  • اصلاح و ترمیم دندان های پوسیده (رزین کامپوزیت ها برای پر کردن حفره ها استفاده می شوند).
  • برای ترمیم دندان های لب پر شده یا ترک خورده.
  • برای بهبود ظاهر دندان هایی که رنگ آنها تغییر کرده است.
  • برای بستن فاصله بین دندان ها.
  • برای بلندتر به نظر رسیدن دندان ها.
  • برای تغییر شکل دندان ها.
  • به عنوان جایگزینی زیبا برای آمالگام که برای پر کردن دندان استفاده می شود.
  • برای محافظت از بخشی از ریشه دندان که با تحلیل لثه پوشش آن از بین رفته است.

 

 

 

باندینگ دندان

باندینگ دندان

فرایند باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

آماده سازی

باندینگ دندان آماده سازی پیشرفته اندکی نیاز دارد. اغلب بی حس کننده موضعی لازم است، مگر آنکه از باندینگ برای پر کردن دندان های پوسیده استفاده شود، که لازم است شکل دندان ها تغییر داده شود، یا لب پر شدگی نزدیک عصب است. دندانپزشک از راهنمای رنگ برای انتخاب رنگ کامپوزیتی که قرار است روی دندان اعمال شود استفاده می کند، تا تطابق کامل با رنگ دندان های موجود داشته باشد.

فرایند باندینگ

پس از آن، سطح دندان زبر و متخلخل خواهد شد و مایع conditioning اعمال می شود. این فرایندها کمک می کنند ماده باندینگ به دندان بچسبد. رزین که ماده ای بتونه مانند و همرنگ دندان است، روی دندان اعمال می شود و قالب گیری می شود صاف می شود و به شکل دلخواه در می آید. سپس از یک نور روشن، معمولاً آبی رنگ، یا لیزر برای خشک و سفت کردن مواد استفاده می شود. پس از سفت شدن مواد، دندانپزشک دندان را بیشتر خواهد تراشید و شکل خواهد داد.

زمان تکمیل فرایند

تکمیل فرایند باندینگ برای هر دندان حدود 30 تا 60 دقیقه زمان می برد.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا

باندینگ دندان یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین فرایندهای زیبایی دندان ها است. بر خلاف ونیرها و روکش ها، که پوشش های سفارشی دندان هستند و باید در آزمایشگاه ساخته شوند، معمولاً باندینگ می تواند در یک جلسه و در مطب انجام شود، مگر آنکه چند دندان نیاز به ترمیم داشته باشند. مزیت دیگر باندینگ در مقایسه با ونیرها و روکش ها، این است که برای قرار گیری بلندینگ لازم است حداقل مقدار مینای دندان تراشیده شود. بعلاوه، غیر از مواردی که باندینگ برای پر کردن حفره دندان استفاده می شود، اغلب بی حس کننده موضعی نیاز نیست.

معایب

گرچه موادی که برای باندینگ دندان استفاده می شوند تا حدودی در برابر ایجاد لکه مقاوم هستند، اما به خوبی روکش ها در برابر لکه ها مقاوم نیستند. نقطه ضعف دیگر این تکنیک این است که مواد باندینگ به اندازه دیگر فرایندهای زیبایی، مانند روکش ها، ونیرها، یا موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شوند، خیلی با دوام و محکم نیستند. بعلاوه، مواد باندینگ می توانند لب پر شوند، بشکنند و از روی دندان ها کنده شوند.

به دلیل برخی محدودیت هایی که باندینگ دندان ها دارد، برخی دندانپزشک ها از آن به عنوان بهترین گزینه برای تغییرات زیبایی کوچک، برای اصلاح موقت نقص های زیبایی، و برای اصلاح دندان ها در قسمت هایی نام می برند که فشار بایت اندکی به آنها وارد می شود (از جمله دندان های جلوی دهان). راجع به بهترین گزینه زیبایی برای مشکل خاص خود با دندانپزشک مشورت کنید.

آیا دندان های باند شده مراقبت خاصی نیاز دارند؟

دندان های باند شده نیاز به مراقبت خاصی ندارند. تنها لازم است بهداشت دهان و دندان ها را رعایت کنید. حداقل دو مرتبه در روز مسواک بزنید و یک مرتبه نخ دندان بکشید و دهان خود را دهانشویه ضد عفونی کننده شستشو دهید و به طور منظم، دو مرتبه در سال برای چکاپ و پاکسازی های تخصصی به دندانپزشک مراجعه کنید.

از آنجا که مواد باندینگ می توانند لب پر شوند، مهم است از عاداتی مانند جویدن ناخن، جویدن مداد و خودکار، یخ، یا دیگر اشیاء سفت، یا استفاده از دندان ها برای باز کردن بسته ها خودداری کنید. اگر متوجه هر گونه لبه تیزی روی دندان باند شده شدید، یا هنگام بستن بایت احساس عجیبی در دندان خود داشتید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مواد باندینگ چقدر دوام دارند؟

طول عمر مواد باندینگ برای دندان ها به مقدار باندینگ انجام شده و نیز عادات دهانی شما بستگی دارد. با این حال، عموماً، مواد باندینگ از سه سال تا حدود 10 سال دوام دارند، قبل از آنکه نیاز باشد ترمیم یا تعویض شوند.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان ها چقدر هزینه در بر دارد؟

هزینه باندینگ دندان ها بسته به محل زندگی شما و یا محل مطب پزشکی که برای انجام این کار انتخاب می کنید می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، باندینگ دندان هزینه چندان بالایی ندارد. با شرکت بیمه دندانی خود چک کنید ببینید آیا این فرایند تحت پوشش بیمه هست یا خیر.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code