ونیر دندانی

ونیر دندانی چیست؟

ونیر یک لایه نازک پرسلاین است که برای قرار گرفتن روی سطح جلوی دندان ها ساخته می شوند، مانند ناخن های مصنوعی که روی ناخن قرار می گیرند. گاهی اوقات مواد “کامپوزیتی” با رنگ طبیعی به جای پرسلاین استفاده می شوند.

ونیرهای دندانی

ونیرهای دندانی

چه زمانی باید از ونیر دندانی استفاده کرد؟

ونیرها می توانند رنگ، شکل، و وضعیت دندان ها را تغییر دهند. می توان رنگ دقیق پرسلاین را انتخاب کرد تا با بهبود تغییر رنگ تنها یک دندان که بد رنگ شده است، یا با روشن تر کردن دندان های جلو، ظاهر لبخند را بهبود بخشید. ونیر می تواند باعث شود یک دندان لب پر شده مجدداً کامل شود. پرسلاین قادر است تمام سطح جلوی دندان را پوشش دهد، و یک بخش نازک تر جایگزین بخش شکسته شده کند. از ونیرها می توان برای بستن فاصله بین دندان هایی نیز استفاده کرد که درمان ارتودنسی برای آنها مناسب نیست. در صورتی که یک دندان تنها اندکی از وضعیت درست خود خارج باشد (عقب باشد)، گاهی اوقات ونیر می تواند روی دندان قرار بگیرد تا آن را با دیگر دندان ها در یک راستا قرار دهد.

مزایای ونیر کدامند؟

ونیرها باعث می شوند دندان ها ظاهر طبیعی و سالم تری داشته باشند. زیرا بسیار نازک هستند و با ماده چسبنده قوی و خاصی در جای خود نگه داشته می شوند، و تنها اندکی آماده سازی دندان لازم است. برخی از انواع ونیرها هیچ آماده سازی نیاز ندارند.

ونیرهای دندانی

ونیرهای دندانی

دندان ها چگونه برای قرار گیری ونیر روی آنها آماده می شوند؟

ممکن است تنها مقداری از سطح بیرونی مینای دندان برداشته شود، تا این اطمینان حاصل شود که ونیرها می توانند بعداً برای همیشه به دندان متصل شوند. مقدار مینای برداشته شده بسیار اندک است و به اندازه ضخامت ونیری خواهد بود که قرار است روی دندان قرار بگیرد، تا دندان به همان اندازه باقی بماند.

ممکن است از نوعی بی حس کننده موضعی (تزریقی) استفاده شود تا اطمینان حاصل شود این فرایند برای بیمار هیچ ناراحتی در پی نخواهد داشت، اما اغلب این کار ضروری نیست. وقتی دندان آماده می شود، تیم دندانپزشکی از دندان ها قالب گیری می کند و آن را همراه با دیگر اطلاعات لازم برای ساخت ونیرهای دندانی، برای آزمایشگاه ارسال می کند. رنگ دندان های مجاور با رنگ یک راهنمای رنگ تطبیق داده می شود تا اطمینان حاصل شود که ونیر کاملاً طبیعی به نظر خواهد رسید.

ونیرهای دندانی

ونیرهای دندانی

فرایند دریافت ونیر چقدر طول می کشد؟

دریافت ونیرها حداقل دو جلسه طول می کشد. جلسه نخست برای آماده سازی دندان ها و انتخاب رنگ ونیرها، و جلسه دوم برای قرار دادن آنها روی دندان ها. قبل از چسباندن ونیر به دندان ها، دندانپزشک آنها را روی دندان ها به شما نشان خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که از آن راضی هستید. چسباندن ونیر در جای خود با مواد چسبنده خاصی انجام می شود، که آن را محکم روی دندان نگه می دارد.

آیا بین این دو جلسه ونیر موقت لازم است؟

از آنجا که آماده سازی دندان ها بسیار اندک است، احتمالاً ونیر موقت نیاز نخواهید داشت. دندان ها پس از آماده سازی تغییر چندانی نخواهند کرد، تنها ممکن است اندکی ناصاف تر به نظر برسند.

پس از قرار گرفتن ونیر ها روی دندان ها چه اتفاقی می افتد؟

پس از قرار گرفتن ونیرها روی دندان ها تنها لازم است تغییرات جزئی در آنها ایجاد شود. معمولاً برای عادت کردن به آنها، و قبل از ایجاد تغییرات، بهتر است مدتی صبر کنید. یک هفته یا بیشتر، پس از قرار گرفتن ونیرها روی دندان ها، احتمالاً تیم دندانپزشکی شما بخواهد آنها را چک و پولیش کند تا مطمئن شود از آنها کاملاً راضی هستید.

هزینه ونیر های دندانی چقدر است؟

هزینه این گزینه درمان در مطب های مختلف و برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود بنابراین مهم است قبل از آغاز درمان راجع به هزینه ها و گزینه های درمان، با تیم دندانپزشکی خود صحبت کنید.

ونیر ها چقدر دوام خواهند داشت؟

ونیرها چند سال دوام خواهند داشت؛ اما، درست مانند دندان های طبیعی، می توانند شکسته یا لب پر شوند. تیم دندانپزشکی برای شما توضیح خواهد داد هر ونیر چقدر دوام خواهد داشت. لب پر شدگی های کوچک را می توان ترمیم نمود، اما در صورت لزوم باید ونیر قدیمی را با ونیر جدید تعویض نمود.

آیا جایگزینی برای ونیر ها وجود دارد؟

موادی که برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند و به رنگ طبیعی هستند، می توانند برای ترمیم های جزئی دندان های جلوی دهان استفاده شوند. این گزینه زمانی عالی است که دندان بتواند پر شدگی خود را حمایت کند، اما ممکن است برای گوشه های شکسته دندان ها آنقدر خوب عمل نکند. همیشه باید پیوندی بین دندان و ماده پر کننده وجود داشته باشد. برای دندان هایی که به استحکام بیشتر نیاز دارند، یا برای آنکه شکسته هستند، یا بواسطه پر شدگی خیلی بزرگ ضعیف شده اند، یا درمان ریشه روی آنها انجام شده است می توان از روکش ها استفاده کرد.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code