هدگیر ارتودنسی چیست؟ آیا به بهبود دندان ها کمک می کند؟

هدگیر یکی از ابزارهای ارتودنسی است که برای اصلاح بایت و حمایت از رشد و ایستادن صحیح فک ها مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلف هدگیرها وجود دارد. هدگیرها عموماً برای کودکانی توصیه می شوند که استخوان فک آنها هنوز در حال رشد است.

بر خلاف بریس ها، قسمتی از هدگیر داخل دهان قرار می گیرد و قسمتی از آن خارج دهان. ممکن است ارتودنتیست استفاده از هدگیر را برای کودک شما پیشنهاد دهد اگر بایت او به شدت خارج از مکانی باشد که باید باشد.

ناصاف بودن بایت مال اکلوژن نامیده می شود  به این معنا که دندان های فک های بالا و پایین به گونه ای که باید، روی یکدیگر قرار نمیگیرند. سه دسته مال اکلوژن وجود دارد. هدگیر برای اصلاح مال اکلوژن های کلاس 2 و 3 استفاده می شود. این نوع مال اکلوژن ها وخیم تر هستند. هدگیرها ممکن است برای اصلاح فشردگی بیش از حد دندان ها نیز استفاده شوند.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

بخش های اصلی هدگیر کدامند؟

هدگیر ها از چندین بخش تشکیل شده اند. این بخش ها بر اساس نوع هدگیر و شرایطی که اصلاح می شود متفاوت هستند.

هد کپ head cap: همانطور که از نام آن بر می آید، هد کپ head cap روی سر قرار می گیرد و تکیه گاهی برای بخش های دیگر فراهم می آورد.

تسمه های ثابت کننده: تسمه های ثابت کننده ای که استفاده می شوند از روی نوع هدگیر مشخص می شوند. به عنوان مثال، در هدگیر “سرویکال”cervical  یا پشت گردنی یک تسمه که به شکل نوار است و به هد کپ متصل شده است، پشت گردن قرار می گیرد. در هدگیر “های پول” High-pull از چندین تسمه استفاده می شود، که پشت سر قرار می گیرند.

فیس بو Facebow: این قطعه، یک ابزار U شکل فلزی است که با بندها یا لوله ها به دندان های مولر، هد کپ، و تسمه ها متصل شده است.

بندها، لوله ها، و قلاب های الاستیک: اینها برای تکیه دادن اجزاء مختلف هدگیر به دندان های مولر و دندان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

کاپ چانه، پد پشیانی، یوک دهانی: در هدگیری که برای اصلاح آندربایت طراحی شده است عموماً از کاپ چانه استفاده می شود که با سیم ها به پد پیشانی متصل می شوند. این نوع ابزارها نیازی به هد کپ ندارند. آنها به چارچوب فلزی تکیه دارند که از پد پیشانی تا کاپ چانه امتداد پیدا می کند. این چارچوب یوک دهانی را به صورت افقی در خود جای می دهد.

بریس ها: در همه هدگیرها از بریس استفاده نمی شود. در برخی از اشکال هدگیرها از قلاب ها یا بندهایی استفاده می شود که به بریس هایی متصل می شوند که داخل دهان و روی دندان های فک بالا یا پایین قرار می گیرند.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

انواع هدگیرهای ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

سرویکال پول Cervical pull

سرویکال پول برای اصلاح مال اکلوژنی به نام اورجت استفاده می شود. مشخصه ویژه اورجت جلو آمدگی فک بالا (ماگزیلا) و دندان های جلو است که گاهی اوقات تحت عنوان دندان خرگوشی نامیده می شود.

هدگیر سرویکال برای اصلاح اوربایت نیز استفاده می شود. اوربایت مال اکلوژنی بین دندان های فک های بالا و پایین است، که باعث می شود دندان های فک بالا جلوتر باشند. در هدگیر سرویکال از تسمه هایی استفاده می شود که پشت گردن، یا مهره های گردن، قرار می گیرند. این بخش ها به بریس های داخل دهان متصل می شوند.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

های پول

هدگیر های پول نیز برای اصلاح اور بایت یا اورجت استفاده می شود. در این نوع هدگیر از تسمه هایی استفاده می شود که از فک بالا به بالا و پشت سر متصل می شوند. هدگیر “های پول” اغلب در کودکانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان های آنها اپن بایتی دارند که در آن هیچ تماسی بین دندان های جلوی فک بالا و فک پایین وجود ندارد. علاوه بر این، از آن برای کودکانی استفاده می شود رشد فک آنها در قسمت عقب دهان بیش از حد است.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

ریورس پول (فیس ماسک)

این نوع هدگیر برای اصلاح عدم رشد کافی فک بالا یا آندربایت استفاده می شود. آندربایت عبارت است از جلو آمدگی دندان های فک پایین که در آن دندان های فک پایین از دندان های فک بالا خیلی جلوتر می آیند. در هدگیر ریورس پول اغلب از رابر بندهایی استفاده می شود که به بریس های روی دندان های فک بالا متصل می شوند.

چگونه باید از هدگیر استفاده کرد؟

مهم است دستورالعمل های ارتودنتیست خود را برای استفاده از هدگیرها دنبال کنید. یکی از مهم ترین عوامل موفقیت هدگیرها این است که از آنها به همان مقدار زمانی استفاده کنید که باید. این مدت زمان چیزی بین 12 تا 14 ساعت در طول روز یا بیشتر است.

این قابل فهم است که ممکن است کودکان ممکن است از استفاده از هدگیرها خارج از منزل یا در مدرسه طفره بروند. بسیاری از ارتودنتیست ها توصیه می کنند به محضی که کودک از مدرسه بازگشت هدگیر را استفاده کند و در طول شب تا فردا صبح آن را روی سر نگه نگه دارد. هر چه کودک مدت زمان بیشتری از هدگیر استفاده کند، این ابزار سریع تر کار خود را انجام خواهد داد. متأسفانه، مقداری از پیشرفتی که با استفاده از هدگیر حاصل می شود، اگر حتی به کوتاهی یک روز کنار گذاشته شود می تواند به شکل قبل باز گردد.

چرا باید از هدگیر استفاده کرد؟

هدگیر به منظور اصلاح نحوه قرار گیری دندان ها و فک و نیز فشردگی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار با اصلاح نیمرخ می تواند زیبایی چهره را افزایش دهد. علاوه بر این، می تواند ظاهر لبخند کودک شما را بهبود بخشد.

هدگیر با اعمال فشار روی فک های بالا و پایین عمل می کند. علاوه بر این می تواند بین دندان ها فضایی بوجود بیاورد که فشردگی و همپوشانی دندان ها را حذف می کند.

استفاده از هدگیر تنها زمانی مؤثر واقع می شود که کودک هنوز در حال رشد است. هدگیر با فشار ممتد و مداومی که به مرور زمان وارد می کند می تواند رشد استخوان فک را عقب نگه دارد، و آن را در جای صحیح خود نگه دارد. علاوه بر این، هدگیر می تواند کمک کند بتوان از انجام جراحی اصلاحی در آینده برای کودک بی نیاز شد.

آیا استفاده از هدگیر خطری هم دارد؟

عموماً، اگر از هدگیر درست استفاده شود بی خطر است. هرگز برای خارج کردن یا پوشیدن آن فشاری وارد نکنید زیرا این کار می تواند به ابزار آسیب برساند یا داخل لثه ها یا صورت شما را ببرد. مهم است کودک برای پوشیدن و درآوردن هدگیر خود دستورالعمل های ارتودنتیست را دنبال کند. این کار به آنها کمک می کند از ضربه زدن به صورت یا چشم، با رها شدن رابر بندها یا سیم ها اجتناب کنند.

اگر کودک شما از دردی گلایه داشت که به نظر می رسد شدید باشد و از بین نمی رود، هر چه سریع تر با ارتودنتیست او تماس بگیرید. علاوه بر این، اجازه دهید ارتودنتیست کودک شما بداند آیا کودک شما متوجه احساس تغییر در نحوه قرار گیری هدگیر شده است یا خیر. هرگز سعی نکنید خودتان هدگیر را تنظیم کنید.

بایدها و نبایدها در طول دوران استفاده از هدگیر

باید هنگام خوردن هر چیزی هدگیر خود را خارج کنید. در طول مدتی که هدگیر را پوشیده اید، نوشیدن مایعات با نی مجاز است.

هنگام مسواک زدن دندان ها می توان هدگیر را در جای خود باقی نگه داشت، گرچه می توان آن را خارج کرد تا راحت تر بتوان دندان ها را مسواک زد.

اگر کودک شما بریس هایی دارد که به هدگیر او متصل هستند، باید از جویدن آدامس، خوردن آبنبات های سفت یا غذاهایی که جویدن آنها دشوار است پرهیز نماید.

باید کودک خود را راهنمایی کنید تا از هدگیر خود در برابر هر گونه آسیب احتمالی محافظت نماید. محدودیت هایی همچون پرهیز از ورزش های پر برخورد یا خشن، هنگامی که از هدگیر استفاده می کند هم از او هم از هدگیر او محافظت خواهد کرد.

کودک باید از بازی با توپ یا فعالیت هایی مانند اسکیت هنگام استفاده از هدگیر نیز پرهیز نماید. و نیز اینکه، هر گونه ورزشی که ممکن است منجر به آسیب به صورت یا زمین خوردن شود باید پرهیز شود اما فعالیت های دیگر مانند شنا را می توان انجام داد.

مهم است به دنبال پیدا کردن فعالیتی باشید که کودک شما رد طول استفاده از هدگیر از آن لذت ببرد. به فعالیت های خانگی فکر کنید که می توانید با هم انجام دهید و پر انرژی نیز هستند مانند رقص یا ایروبیک خانوادگی.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

هنگام استفاده از هدگیر چه انتظاراتی می توان داشت؟

ممکن است لازم باشد چیزی بین 1 تا 2 سال از هدگیر استفاده شود. انتظار می رود مقداری ناراحتی وجود داشته باشد، مخصوصاً وقتی هدگیر برای نخستین مرتبه برای کودک استفاده می شود. علاوه بر این وقتی ارتودنتیست فشار هدگیر را عمیق تر می کند یا آن را تنظیم می کند می توانید انتظار داشته باشید کودک شما مقداری ناراحتی داشته باشد این عوارض جانبی معمولاً موقتی هستند.

اگر کودک شما ناراحت است، با ارتودنتیست یا پزشک او صحبت کنید تا داروی مسکن مناسبی برای او تجویز کند. دادن غذاهای نرم به کودک نیز می تواند کمک کند از ناراحتی های اضافی ناشی از جویدن پرهیز نمود. غذاهای سرد مانند بستنی یخی نیز می توانند احساس تسکین دهندگی برای لثه بوجود بیاورند.

از آنجا که هدگیر باید حدود 12 ساعت در روز استفاده شود، برخی کودکان ممکن است نیاز داشته باشند آن را در مدرسه یا حتی در فعالیت های بعد از مدرسه نیز استفاده کنند. این ممکن است برای برخی کودکان که از استفاده ابزار خود در اجتماع خجالت می کشند چالش برانگیز باشد. به خاطر داشته باشید که این مشکل موقتی بهتر از نیاز به اصلاح با جراحی در آینده است.

بسیار مهم است که به کودک خود تذکر دهید ابزار خود را یواشکی تکان ندهد. حتی کوچکترین لغزش در مقدار زمان استفاده از ابزار می تواند در روند درمان اختلال ایجاد کند و به مدت زمانی که روی هم رفته نیاز است ابزار استفاده شود بیفزاید.

چگونه می توان هدگیر را تمیز نگه داشت؟

  • اجزاء سخت هدگیر را هر روز با آب گرم و صابون ملایم بشویید. اطمینان حاصل کنید که آن را با دقت شستشو می دهید.
  • پدهای نرم و تسمه ها نیز باید هر چند روز یک مرتبه با آب گرم و شوینده ملایم شستشو داده شوند. اطمینان حاصل کنید که قبل از پوشیدن آن را به خوبی خشک کرده اید.
  • بریس های داخل دهان می توانند می توانند علاوه بر دندان ها نیز مسواک زده شوند. کودک شما در حین استفاده از هدگیر می تواند نخ دندان نیز بکشد.

هدگیر عموماً لازم است چیزی بین 12 تا 14 ساعت در طول روز به مدت 1 تا 2 سال استفاده شود. بواسطه ابداعاتی که در بریس ها و درمان های دیگر صورت گرفته است، هدگیر به اندازه قبل استفاده نمی شود. با این حال، اگر ارتودنتیست کودک شما آن را نسبت به ابزارهای ارتودنسی دیگر توصیه کند، کودک شما به احتمال زیاد بهره زیادی از آن خواهد برد. هدگیر می تواند استفاده شود تا به طور همزمان چند نوع مال اکلوژن و نیز فشردگی دندان ها را برطرف نماید. بعید است اگر درمان کودک شما تکمیل شود، بار دیگر لازم باشد از هدگیر استفاده کند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code