آنچه باید در مورد دندان عقل بدانید!

در اين نوشته می خوانيد :

بسیاری از ما دندان عقل داریم، اما برای بسیاری از ما آنها یک راز باقی مانده اند. شاید به این دلیل است که آنها سال ها پنهان می مانند، به طور غیرقابل پیش بینی ظاهر می شوند، و اغلب قبل از اینکه ما فرصت استفاده از آنها را داشته باشیم، کشیده می شوند؟ در این مقاله به تمام پرسش های شما در مورد دندان های عقل (یا دندان های مولر سوم) و جراحی کشیدن آنها، از جمله موارد زیر پاسخ خواهیم داد:

 • چه مدت طول می کشد تا دندان عقل بیرون بیاید؟
 • آیا دندان آسیاب سوم برای همه افراد درد ایجاد می کند؟
 • دندان عقل چیست و چه زمانی بیرون می آید؟
 • چرا دندان عقل در می آوریم؟
 • هزینه کشیدن دندان عقل چقدر است؟
 • چگونه می توان تشخیص داد که دندان عقل نهفته یا عفونی شده است؟

این مقاله مروری است بر موضوع دندان مولر سوم و جراحی کشیدن دندان عقل. ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم که در مورد دندان های مولر سوم چه چیزی طبیعی است و چه چیزی طبیعی نیست، و چه زمانی باید دندان عقل شما کشیده شود. سپس به نحوه عملکرد فرایند کشیدن، هزینه آن و نحوه آمادگی برای انجام آن، در صورت لزوم خواهیم پرداخت.

اگر درد یا علائم دیگری دارید و می خواهید با دندانپزشک صحبت کنید، می توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا در اسرع وقت قرار ملاقات تعیین کنید.

دندان عقل چیست و کجا می روید؟

دندان عقل آخرین دندانی است که در دهان ظاهر می شود و رشد می کند. آنها همچنین تحت عنوان “دندان های مولر یا آسیاب سوم” در دنیای پزشکی شناخته می شوند زیرا آنها سومین دسته از دندان های مولر هستند که ظاهر می شوند (یا “می رویند”). دندان های عقل در پشت دندان های مولر دوم شما واقع شده اند، جایی که آنها وقتی رشد می کنند، به آرامی مسیر خود را از درون لثه ها باز می کنند. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، در نهایت آنها در راستای دندان هایی قرار می گیرند که از قبل دارید. با این حال، اغلب اینطور نیست.

با توجه به عوارض احتمالی همراه با دندان های عقل، بسیاری از افراد ترجیح می دهند قبل از تبدیل شدن به یک مشکل، آنها را خارج کنند. جامعه پزشکی در مورد برداشتن پیشگیرانه دندان عقل توافق کاملی ندارد، اما این یک روش کاملاً ثابت است. دندانپزشکان موافق هستند که در صورت بروز هر گونه عارضه ای، برداشتن دندان عقل بهترین اقدام است.

چند دندان عقل دارید؟

اکثر افراد دارای چهار دندان عقل هستند- یکی در سمت چپ و راست هر دو فک بالا و پایین. با این حال این امکان وجود دارد که برخی افراد تعدادی کمتر از این عدد داشته باشند یا اصلاً هیچ دندان عقلی نداشته باشند. در برخی موارد نادر، فرد ممکن است تا شش یا حتی هشت دندان عقل اضافی داشته باشد. این اغلب منجر به لزوم دو بار کشیدن کامل شود- اوه!

دندان عقل

دندان عقل

دندان عقل شما چه زمانی می روید؟

آنها معمولاً دیرتر از بقیه دندان های ما ظاهر می شوند. در حالی که دندان های مولر دوم شما در حدود 12 سالگی بیرون می آیند، میانگین سنی که دندان های عقل شما بیرون می آیند، 17 تا 25 سالگی است.

این کاملاً ممکن است که این دندان ها برای چندین دهه پنهان بمانند و فقط در دهه های 30 یا 40 زندگی فرد برویند. به همین ترتیب، آنها ممکن است هرگز بیرون نیایند، اما هرگز باعث ایجاد مشکلی نخواهند شد که به کشیدن نیاز داشته باشد.

همچنین لازم به ذکر است که دندان های مولر سوم لزوماً با سرعت یکسانی بیرون نمی آیند. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که دو دندان عقل کاملاً رشد یافته از فک پایین شما بیرون بیایند، در حالی که دندان فک بالا هنوز در حال رشد است. گفته می شود، اگر دندان های عقل را بکشید، دندانپزشک شما احتمالاً از این فرصت استفاده می کند تا تمام دندان های عقل شما را، بدون در نظر گرفتن فاصله آنها بکشد.

اگر دندان عقل نداشته باشم مشکلی وجود خواهد داشت؟

خیر، و این نشانه ی کمبود عقل هم نیست! در واقع، شما حتی می توانید آن را مدرکی در نظر بگیرید که نشان می دهد شما نسبت به کسی که آنها را دارد تکامل یافته تر هستید. افرادی که بدون دندان عقل متولد می شوند هنوز هم می توانند کاملاً خوب غذا بخورند، اما خطر عوارضی که بقیه ما از آن رنج می بریم را ندارند.

دندانپزشک شما می تواند برای بررسی اولین نشانه های رویش دندان عقل، عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس بگیرد، اما خیلی هیجان زده نشوید. حتی اگر دندان های مولر سوم را مشاهده نکنند، ممکن است هنوز ظاهر نشده باشند. و اگر واقعاً آنها را نداشته باشید، «تکامل یافته تر» بودن به شما اجازه نمی دهد زیر آب نفس بکشید یا ذهن کسی را بخوانید.

آیا دندان عقل درد دارد؟

دلایل مختلفی وجود دارند که نشان می دهند دندان مولر سوم شما ممکن است باعث درد شما شود. در این مقاله ما اطلاعات کلی در مورد دندان عقل و فرایند کشیدن آن ارائه می دهیم، اما در صورت تمایل، اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد درد دندان عقل در مورد خاص خود کسب کنید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید و همه پرسش های خود درباره این موضوعات را مطرح کنید یا در مورد آنها در اینترنت جستجو کنید:

 • علل درد دندان عقل قبل و بعد از کشیدن
 • درد چقدر می تواند طول بکشد؟
 • داروهای متداول برای تسکین درد دندان عقل
 • درمان های خانگی برای درد دندان عقل
 • آیا درد دندان عقل دلیلی برای نگرانی است یا خیر؟

درد خفیف به طور کلی خطرناک تلقی نمی شود، و زمانی که دندان های مولر سوم شما بیرون می آیند، یا چند روز بعد از کشیدن آنها شایع است. اگر شدت درد شما در حال افزایش است، تب هم دارید یا در حرکت فک خود مشکل دارید، احتمالاً باید با دندانپزشک تماس بگیرید.

دندان عقل

دندان عقل

چرا دندان عقل باید کشیده شود؟

در بسیاری از کشورهای دنیا، کشیدن دندان عقل یک فرایند استاندارد باقی مانده است، اما به نظر می رسد که همیشه لازم نیست. تحقیقات روز افزونی در حال انجام روی این موضوع هستند که آیا کشیدن روتین دندان های عقل ممکن است اتلاف منابع باشد. در واقع، ممکن است بیمار را به طور غیر ضروری در معرض خطر عوارض قرار دهد.

برخی افراد به طور طبیعی در فک و دهان خود فضای کافی برای جای دادن دندان های اضافی خود دارند. آنها می توانند در جای خود باقی بمانند و در طول عمر بیمار عملکرد طبیعی داشته باشند. اما اینکه اگر دندان عقل را نکشید چه اتفاقی می افتد، برای همه یکسان نیست. دلیل اینکه این دندان ها اغلب کشیده می شوند، عوارضی است که می توانند ایجاد کنند.

مشکلات شایع عبارتند از:

 • درد حین رشد
 • نهفته بودن
 • پوسیدگی دندان
 • عفونت
 • آبسه

این فهرست شامل مشکلات مربوط به جراحی کشیدن دندان عقل نمی شود، بلکه به مشکلاتی مربوط می شود که به طور طبیعی به دلیل ورود دندان عقل به دهان ایجاد می شوند.

از دندانپزشک بپرسید: چرا باید دندان عقل خود را بکشم؟

دندان های مولر سوم شما معمولاً آخرین دندان هایی هستند که وارد دهان شما می شوند. اگر لثه های سالمی دارید و دندان های مولر سوم شما به درستی در یک راستا قرار گرفته اند، اغلب نیازی به کشیدن آنها نیست. با این حال، این چیزی نیست که برای اکثر مردم اتفاق بیفتد.

کشیدن دندان مولر سوم در موارد زیر ضروری است:

 • آنها به صورت مورب رشد می کنند، که می تواند به دندان های مجاور فشار وارد کند و آنها را جابجا کند.
 • فقط تا حدی ظاهر می شوند که می تواند باعث باکتری و عفونت شود.
 • اصلاً نمی رویند و زیر لثه باقی می مانند.

کشیدن دندان عقل می تواند به حل همه این مشکلات کمک کند، بخصوص زمانی که این فرایند بلافاصله پس از ظاهر شدن علائم رویش دندان عقل انجام شود.

دندان عقل نهفته چیست؟

نهفتگی دندان عقل زمانی اتفاق می افتد، که معمولاً به دلیل کمبود فضا، دندان عقل نمی تواند در موقعیت مناسب خود حرکت کند و در نهایت به صورت مورب یا حتی یک طرفه قرار می گیرد. به دندان بعدی فشار می آورد، و اگر به اندازه کافی باقی بماند، ممکن است باعث تغییر موقعیت دندان های دیگر شود.

دندان های عقل کاملاً نهفته هنوز توسط بافت لثه کاملاً پوشیده شده هستند، در حالی که دندان های نیمه روییده از لثه عبور می کنند اما قادر به بیرون آمدن کامل نیستند. رویش جزئی به احتمال زیاد منجر به بروز عفونت، بیماری لثه یا پوسیدگی می شود، زیرا مجرای کوچکی وجود دارد که باکتری ها می توانند به دندان دسترسی پیدا کنند.

علائم نهفتگی دندان عبارتند از:

 • درد در پشت دهان
 • درد یا سفتی فک
 • درد یا تورم لثه
 • درد یا حساسیت در اطراف یک دندان نیمه بیرون آمده
 • سر درد

با این حال، دندان نهفته همیشه باعث بروز علائم یا درد نمی شود. حتی اگر عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس نشان دهد که شما دندان های نهفته دارید، اگر آنها شما را آزار نمی دهند، ممکن است دندانپزشک شما تصمیم بگیرد که آنها را در جای خود باقی بگذارد. زمانی که بیماران درد ناشی از دندان عقل نهفته را تجربه می کنند، معمولاً کشیدن بهترین گزینه است.

یکی از دلایل کشیدن زودتر دندان نهفته این است که، هر چه سن شما بالاتر می رود، ریشه های دندان عقل شما بیشتر رشد می کند و استخوانی که آنها را درون خود جای داده است، متراکم تر می شود. بنابراین اگر دندان ها در مراحل بعدی زندگی کشیده شوند، کشیدن آنها می تواند دشوارتر باشد و منجر به بهبودی طولانی تر شود.

اگر دندانپزشک شما نگران موقعیت دندان های شما باشد، برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه، ممکن است کشیدن دندان را توصیه کند. همچنین ممکن است برای نظر دوم به یک جراح دهان ارجاع داده شوید.

دندان عقل

دندان عقل

پوسیدگی و عفونت دندان عقل

بحث دیگری که برای کشیدن دندان مولر سوم به صورت استاندارد وجود دارد، وقوع زیاد پوسیدگی دندان عقل است. از آنجا که این دندان ها در عقب دهان واقع شده اند، تمیز کردن صحیح آنها دشوار است. حتی افرادی که از سلامت دهان و دندان عالی برخوردار هستند ممکن است در تمیز نگه داشتن دندان های عقب خود دچار مشکل شوند.

بروز پوسیدگی بین دندان های مولر دوم و سوم بسیار شایع است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز عفونت جدی تر یا آبسه دندان شود. عفونت همچنین ممکن است در دندان هایی که هنوز نروییده ایجاد شود، بویژه اگر نهفته باشند.

علائم خفیف عفونت دندان عقل شامل درد و قرمزی در پشت فک است. ناحیه اطراف دندان عقل عفونی شما نیز مقداری تورم خواهد داشت. اگر عفونت دندان عقل شما جدی تر باشد، علائمی مانند تب یا آبسه قابل مشاهده در پشت دهان خود را تجربه خواهید کرد. سایر علائم دندان عقل بسیار عفونی عبارتند از تخلیه چرک از عفونت همراه با طعم یا بوی بد دهان.

در صورت تجربه هر نوع دندان درد که ممکن است نشان دهنده عفونت دندان عقل باشد، مطمئناً باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا عوارض آن به مرور زمان بدتر خواهد شد.

دندان عقل چگونه کشیده می شود؟

دندانپزشکان اغلب می توانند جراحی دندان عقل را خودشان در مطب خود انجام دهند. با این حال، موارد پیچیده تر ممکن است به یک جراح متخصص در بیمارستان ارجاع داده شوند. عکس رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، موقعیت دندان های شما را برای کمک به طراحی کشیدن نشان می دهد.

از دندانپزشک بپرسید: آیا در حالی که دندان عقل در حال کشیده شدن است، دردی وجود خواهد داشت؟

معمولاً برای کشیدن دندان عقل بیهوشی عمومی نیاز نیست، اما راه های مختلفی برای راحت نگه داشتن شما در طول جراحی وجود دارد که همگی در دسته آرام بخشی خفیف یا متوسط ​​قرار می گیرند. در اینجا گزینه هایی را به شما معرفی می کنیم که معمولاً در دسترس شما هستند:

 • بی حسی موضعی: این بی حس کننده فقط ناحیه جراحی را بی حس می کند. شما بیدار خواهید ماند و از کل فرایند جراحی آگاه خواهید بود، اما بی حسی از احساس درد و ناراحتی جلوگیری خواهد کرد.
 • آرام بخش با اکسید نیتروژن: گاز خنده از طریق ماسک استنشاق می شود و به عنوان یک آرام بخش و مسکن خفیف عمل می کند. شما بیدار خواهید ماند و احساس راحتی خواهید کرد.
 • آرام بخش داخل وریدی: این روش در بازو انجام می شود و شما را در حالت نیمه هوشیار قرار می دهد. بعد از جراحی از خواب بیدار می شوید و فرایند را به خاطر نخواهید آورد.

هنگامی که تحت آرام بخش وریدی قرار می گیرید، باید ترتیبی دهید که یک بزرگسال در طول جراحی حضور داشته باشد و بعد از آن شما را تا منزل همراهی کند. بیهوشی عمومی برای اقدامات گسترده دهانی مانند جراحی فک در نظر گرفته شده است زیرا شما را کاملاً بیهوش می کند.

کشیدن دندان هرگز یک فرآیند لذت بخش نیست، اما دندانپزشک یا جراح دهان شما هر کاری که امکان پذیر است را برای محدود کردن ناراحتی شما انجام خواهد داد. معمولاً یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه دریافت خواهید کرد، گرچه برخی از جراحی های کشیدن دندان عقل تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند. اگر خیلی عصبی هستید، این امکان وجود دارد که یک نوع آرامبخش درخواست کنید.

کشیدن دندان عقل روییده

قبل از کشیدن دندان، دندانپزشک شما باید آن را درون حفره خود شل کند. او این کار را با محکم گرفتن دندان با یک ابزار دندانپزشکی و سپس چرخاندن یا تکان دادن آن به اطراف انجام می دهد. تنها چیزی که باید احساس کنید فشار روی محل دندان است.

در موارد ساده این فرایند فقط چند دقیقه طول می کشد.

دندان عقل

دندان عقل

کشیدن دندان عقل نیمه روییده یا نهفته

اگر دندان شما زیر خط لثه است یا فقط تا حدی بیرون آمده است، این فرایند پیچیده تر است و ممکن است طولانی تر باشد. کشیدن دندان عقل با جراحی معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

دندانپزشک برای دسترسی به دندان، ممکن است مجبور شود برشی در لثه شما ایجاد کند. در برخی موارد باید مقدار کمی از استخوان تراشیده شود و دندان عقل نهفته تکه تکه شود تا خارج کردن آن آسان تر شود.

به لطف بی حسی که دریافت می کنید، در طول کشیدن دندان عقل نباید دردی احساس کنید. اگر شروع به درد کرد، فوراً به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا آن ناحیه را بیشتر بی حس کند.

دندانپزشک پس از خارج کردن دندان، از بخیه های قابل حل شدن برای بستن هر گونه برش ایجاد شده استفاده می کند. این بخیه ها باید طی 7 تا 10 روز بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک ناپدید شوند.

کشیدن دندان عقل عفونی

اگر دندان عقل شما علائم عفونت را نشان دهد، دندانپزشک معمولاً مدتی قبل از کشیدن آن آنتی بیوتیک تجویز می کند. پس از کاهش تورم و سایر علائم، می توانید دندان عقل خود را خارج کنید. در این مرحله جراحی دندان عقل شما باید به طور طبیعی انجام شود، چه نهفته باشد یا خیر.

بهبودی پس از کشیدن دندان

بهبودی طولانی مدت

اکثر افراد بعد از جراحی دندان عقل طی سه تا چهار روز به طور کامل بهبود می یابند. اگر دندان های شما نهفته باشند یا با زاویه نامناسبی در آمده باشند، بهبودی ممکن است یک هفته کامل طول بکشد و معمولاً برای برخی از بیماران تا ۲ هفته طول می کشد تا بهبود پیدا کنند.

زخم باقی مانده بعد از جراحی تا ماه ها به طور کامل بهبود نخواهد یافت، بنابراین شما هفته ها پس از جراحی همچنان ممکن است دچار عفونت شوید. مواظب خود باشید و به هر گونه علائم مشکل توجه داشته باشید.

شما روز بعد از جراحی می توانید فعالیت های عادی و روزانه خود را از سر بگیرید، اما از هر گونه فعالیتی که می تواند بخیه ها یا لخته خون روی زخم شما را سست کند، خودداری کنید. آنها شامل موارد زیر هستند، اما به آنها محدود نمی شوند:

 • تمرین های ورزشی طاقت فرسا
 • سیگار کشیدن
 • تف کردن
 • نوشیدن با نی

مقداری تورم، درد و خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است. اگر درد یا خونریزی بیش از حد و غیر قابل تحمل است، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

علائم شما تا روز سوم بعد از جراحی باید تا حد زیادی بهبود یابند. تمام دردها و خونریزی ها باید ظرف یک هفته بعد از جراحی از بین بروند.

برخی از عوارض می توانند نشانه عفونت یا آسیب عصبی باشند. در صورت تجربه هر یک از علائم زیر، به دنبال کمک باشید:

 • مشکل در بلع یا تنفس
 • تب
 • بی تأثیر بودن داروها در کاهش درد
 • تورمی که به مرور زمان بدتر می شود
 • بی حسی
 • خارج شدن خون یا چرک از بینی
 • خونریزی که وقتی گاز را روی آن نگه می دارید و فشار وارد می کنید متوقف نمی شود

مراقبت در منزل

بسیار مهم است که هنگام بازگشت به منزل مراقبت از دهان خود را به خوبی انجام دهید تا از بروز عفونت و عوارض جلوگیری کنید. دندانپزشک یا جراح دهان دستورالعمل های دقیقی را در مورد نحوه تمیز کردن و محافظت از دهان بعد از جراحی به شما خواهد داد. این ممکن است تنها زمانی باشد که دندانپزشک به شما می گوید یک روز کامل مسواک نزنید، آبکشی نکنید یا نخ دندان نکشید.

دستورالعمل های معمول برای تمیز کردن عبارتند از:

 • شستشو با آب نمک برای تمیز نگه داشتن زخم. هنگام آبکشی آب را به بیرون تف نکنید. در عوض، دهان خود را بالای سینک قرار دهید و اجازه دهید آب بیرون بیاید.
 • به آرامی محل زخم را با گاز استریل پانسمان کنید تا خون اضافی جذب شود.

یک یا دو روز بعد از جراحی باید بتوانید به زندگی روزمره خود بازگردید. شما باید بسیار مراقب باشید که لخته خون یا بخیه های خود را به مدت یک هفته سست نکنید. مانند هر دلمه دیگری، خون روی حفره دندان عقل شما از زخم محافظت می کند و آن را التیام می بخشد. اگر برای لخته مشکلی بوجود بیاید، درد بیشتری خواهید داشت، و خطر عفونت افزایش خواهد یافت. وقتی این اتفاق رخ می دهد، به آن خشکی حفره دندان گفته می شود. ممکن است خشکی حفره فقط روی یک یا همه حفره های زخم های شما ایجاد شود.

فعالیت هایی که در طول دوره بهبودی باید از انجام آنها اجتناب کنید عبارتند از:

 • هر چیزی که بخیه ها یا لخته خون شما را سست کند
 • سیگار کشیدن
 • تف کردن
 • نوشیدن با نی

مدیریت درد

راه های اصلی که با آنها می توانید درد خود را کنترل و تورم را کاهش دهید، استفاده از یخ و مصرف داروهای ضد درد است. از دندانپزشک خود دستورالعمل هایی بخواهید در مورد اینکه چند وقت یکبار از کیسه یخ روی صورت خود استفاده کنید. یخ را مستقیماً روی صورت خود قرار ندهید، زیرا ممکن است منجر به سوختگی با یخ شود. آنها همچنین توصیه می کنند که آیا داروهای تجویزی یا بدون نسخه مصرف کنید.

همچنین در حین بهبودی ممکن است به شما دستور داده شود که آنتی بیوتیک مصرف کنید. این برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونت در طول مدتی است که دهان شما در برابر میکروب ها آسیب پذیر است. حتماً دوره کامل آنتی بیوتیک ها را طبق دستور دندانپزشک خود مصرف کنید.

دندان عقل

دندان عقل

غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از خوردن آنها اجتناب کنید

هیدراته ماندن و خوب غذا خوردن برای بهبودی مهم هستند، گرچه ممکن است بلافاصله بعد از جراحی اشتهای خیلی خوبی نداشته باشید. از پزشک خود بخواهید دستورالعمل های خاصی در مورد آنچه می توانید در چند روز اول بهبودی بخورید به شما بدهد. به غذایی فکر کنید که خوردن آنها بدون جویدن زیاد آسان باشد و غذایی که لخته خون یا بخیه های شما را سست نکند. ابتدا با غذاهای بسیار نرم شروع کنید، مانند:

 • پنیر کوتیج
 • سس سیب
 • پودینگ
 • سوپ
 • پوره سیب زمینی
 • اسموتی ها

هنگام غذا خوردن از موارد زیر اجتناب کنید:

 • غذاهای بسیار داغ که می توانند باعث سوزش محل جراحی شوند.
 • آجیل یا دانه هایی که ممکن است در حفره ای که دندان عقل قبلاً وجود داشته است گیر کنند.
 • نوشیدن با نی، یا هورت کشیدن خیلی شدید از قاشق، که می تواند لخته خون شما را سست کند یا باعث کنده شدن بخیه ها شود.

زمانی که احساس آمادگی کردید به آرامی شروع به خوردن غذاهای دلچسب کنید.

چه زمانی با دندانپزشک خود تماس بگیرید

به طور کلی، اگر دندان عقل خود را کشیده اید، بهترین توصیه ای که می توانیم به شما داشته باشیم این است که دستورالعمل هایی که دندانپزشک به شما داده است را دنبال کنید. آنها باید شما را با فهرستی از غذاهایی که می توانید بخورید و همچنین یک جدول زمانی برای بازگشت به سطح عادی فعالیت های روازنه، به خانه بفرستند.

هزینه کشیدن دندان عقل چقدر است؟

هزینه کشیدن دندان عقل بین دندانپزشکان مختلف متفاوت است و به محل زندگی شما بستگی دارد. بعلاوه، هزینه کشیدن دندان عقل به این بستگی دارد که چند دندان باید کشیده شوند و دسترسی به آنها چقدر آسان است. کشیدن دندان های عقل فک بالا معمولاً ساده تر از کشیدن دندان های عقل فک پایین است و بنابراین ممکن است هزینه کمتری داشته باشند. دندان های نهفته معمولاً بسیار پرهزینه تر هستند. عفونت نیز می تواند هزینه کشیدن دندان عقل را افزایش دهد زیرا شما باید چند مرتبه مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک مصرف کنید و برای کشیدن دندان آمادگی پیدا کنید.

اگر بیمه دندانپزشکی دارید، باید حداقل بخشی از هزینه هر گونه کشیدن ضروری دندان را پوشش دهد. می توانید با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید و بپرسید که چه مقدار از هزینه کشیدن دندان های عقل شما را پوشش می دهد.

در صورت داشتن علائم جدی نهفته یا عفونی بودن دندان عقل، باید در اسرع وقت تماس بگیرید و برای کشیدن اورژانسی دندان عقل برنامه ریزی کنید. کشیدن دندان عقل شایع ترین علت برای مراجعات اورژانسی به دندانپزشک است و بسیاری از دندانپزشکان زمانی را برای کشیدن کوتاه مدت دندان ها اختصاص می دهند.

نتیجه گیری

کشیدن دندان عقل برای همه ضروری نیست، اما این چیزی است که بسیاری از افراد بزرگسال در مقطعی با آن مواجه می شوند. کشیدن دندان عقل یک فرایند متداول دندانپزشکی است و دندانپزشکان هر کاری که در توان دارند را انجام خواهند داد تا جراحی و هزینه آن را توضیح دهند، و به شما اطمینان دهند، و آن را بدون درد انجام دهند.

گرچه ممکن است تا چند روز پس از جراحی احساس ناراحتی کنید، اما دنبال کردن توصیه های دندانپزشک به سرعت بخشیدن به بهبودی شما کمک خواهد کرد.

در اینجا نگاهی اجمالی خواهیم داشت به علائم مختلف دندان های عقل و آنچه که در صورت تجربه آنها باید انجام دهید:

اتفاقی که در حال رخ دادن است علائم چه باید کرد
دندان درد منظم درد فک در دندان های جلو یا مولر اول یا دوم اگر علائم بدتر شدند، برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
رشد دندان عقل درد خفیف فک یا لثه در قسمت عقب دهان در معاینه بعدی به دندانپزشک خود بگویید
رویش دندان عقل لثه های قرمز و متورم، درد فک در قسمت عقب دهان، دندان با دندانپزشک تماس بگیرید تا برای گرفتن عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس زمانی را تعیین کند
دندان عقل نیمه بیرون آمده درد و تورم، تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس نشان می دهند که دندان در حال رویش، نهفته است برای برنامه ریزی جهت جراحی کشیدن دندان تماس بگیرید
دندان عقل کاملاً نهفته درد فک، درد لثه، سردرد یا احتمالاً بدون علامت، اما تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس نهفتگی را نشان می دهند اگر علائمی را تجربه کردید، با دندانپزشک خود در مورد کشیدن دندان صحبت کنید
دندان عقل عفونی افزایش تورم و قرمزی در قسمت عقب دهان و فک، آبسه قابل مشاهده یا تخلیه چرک، بو یا مزه بد دهان، تب برای شروع مصرف آنتی بیوتیک ها و برنامه ریزی برای کشیدن دندان فوراً با دندانپزشک اورژانس تماس بگیرید

اگر درد شدید دندان عقل را تجربه می کنید، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید. درد ممکن است فقط ناشی از رویش دندان های جدید باشد، اما اگر چیز جدی تری باشد، بهتر است با این مشکل برخورد کنید.

اگر دندان عقل خود را کشیده اید، می توانید در مورد گزینه های خود برای ذخیره سلول های بنیادی دندانی خود نیز سؤال بپرسید- شما خدمات بزرگی در پیشبرد پیشرفت های علم درمانی و پزشکی انجام خواهید داد.

پرسش های پر تکرار در مورد دندان های عقل

چرا به این نوع دندان ها، دندان عقل می گویند و چرا ما آنها را داریم؟

اجداد ما به این دندان ها نیاز داشتند زیرا جویدن غذاهایی که می خوردند بسیار سخت تر بود. این باعث فرسایش دندان های آنها شد و رویش مجموعه جدید این امکان را برای آنها فراهم کرد که این رژیم غذایی سخت را برای مدت بیشتری ادامه دهند. با این حال، آنها فک های بزرگ تری داشتند که جای دادن همه آن دندان ها را آسان تر می کرد.

نظریه دیگری که در مورد هدف خلقت دندان عقل وجود دارد این است که از دست دادن دندان در گذشته بسیار شایع تر بوده است و دندان های اضافی برای جایگزینی دندان های از دست رفته نیاز بوده اند. امروزه ما تکنیک های دندانپزشکی پیشرفته ای از جمله درمان ریشه و روکش دندان را داریم که می توانند دندان های آسیب دیده را نجات دهند.

دندان عقل

دندان عقل

جراحی کشیدن دندان عقل چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که کشیدن دندان عقل طول می کشد به تعداد دندان هایی که به کشیدن نیاز دارند و نحوه رویش آنها بستگی دارد. کشیدن دندان عقل نهفته بیشتر از کشیدن دندان های کامل روییده طول خواهد کشید. شایان ذکر است، وقتی روی صندلی می نشینید، پروسه شما نباید بیش از 45 دقیقه طول بکشد.

چرا اکنون متخصصان می گویند که دندان عقل خود را نکشید؟

همه دندانپزشکان در مورد این موضوع موافق نیستند، اما بسیاری از کارشناسان اکنون می گویند که خطرات مرتبط با جراحی برای توجیه انتظار تا زمانی که دندان مولر سوم شما مشکل ساز شود، کافی است. بسیاری از مردم متوجه می شوند که وقتی رشد دندان عقل آنها متوقف می شود، هیچ مشکلی نداشته اند و چند دندان جدید رشد کرده اند!

آیا هیچ درمان خانگی برای دندان های عقل وجود دارد؟ آیا فرد می تواند خودش آنها را بکشد؟

اگر در حال فکر کردن به این موضوع هستید که چگونه در منزل دندان عقل خود را بکشید، همین جا دست نگهدارید. شما می توانید از برخی درمان های خانگی برای تسکین درد استفاده کنید، اما فردی که دندان عقل شما را می کشد باید حرفه ای باشد. خطرات کشیدن دندان در منزل بسیار بیشتر از مزایای صرفه جویی در هزینه است.

آیا می توان دندان عقل خود را بعد از کشیدن نگه داشت؟

اگر می خواهید دندان های مولر سوم خود را بعد از کشیدن آویزان کنید، باید از جراح دهان خود آنها را بخواهید. معمولاً به شما اجازه می دهند آنها را در یک پاکت کوچک به خانه ببرید. به خاطر داشته باشید که اگر دندان های شما ضربه خورده باشند، ممکن است مجبور شوند آنها را تکه تکه کنند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code