جراحی ریشه دندان: اپیکواکتومی چیست؟

چرا جراحی اندودنسی انجام می‌شود؟

جراحی‌ اندودنسی برای نجات دندان در شرایط مختلف انجام می‌شود:

  • ممکن است جراحی برای تشخیص انجام شود. در صورتی که دائماً علائمی در دهان دارید اما هیچ مشکلی در عکس پرتوی ایکس دیده نمی‌شود ممکن است مجرا یا شکستگی ریز درد دندان وجود داشته باشد که در درمان‌های غیر جراحی قابل شناسایی نیست. در چنین مواردی جراحی به اندودنتیست امکان می‌دهد بتواند تمامی ریشه دندان را بررسی نماید و مشکل را حل کند.
  • گاهی اوقات رسوبات کلسیم باعث می‌شود مجرای ریشه بیش از حد باریک شده و ابزارهای دندانپزشکی نتوانند در عصب‌ کشی معمولی غیر جراحی، مجرای ریشه دندان را کاملاً تمیز کنند و به انتهای ریشه دسترسی داشته باشند. در صورتی که دندان کلسیتی شده باشد اندودنتیست ممکن است جراحی اندودنسی را برای تمیز کردن و مهر و موم کردن این بخش از مجرای ریشه انجام دهد.
  • معمولاً دندانی که تحت عصب‌ کشی قرار گرفت است می‌تواند در صورت مراقبت مناسب تا آخر عمر به شما خدمت کند و دیگر هرگز نیاز به درمان اندودنسی در آینده نداشته باشد. با این حال در برخی موارد ممکن است دندان به خوبی التیام یافته باشد و یا دچار عفونت مجدد شود. ممکن است دندان درد را چند ماه یا حتی چند سال پس از درمان موفق ریشه تجربه نمایید. در صورتی که این اتفاق رخ دهد ممکن است با کمک جراحی بتوان دندان را نجات داد.
  • ممکن است جراحی اندودنسی برای درمان آسیب ‌دیدگی سطوح ریشه دندان و استخوان پیرامون آن انجام شود.

اگر چه درمان‌های جراحی زیادی وجود دارند که می‌توانند دندان را نجات دهند اما متداولترین و مؤثرترین آنها عملی به نام جراح یا اپیکواِکتومی (apicoectomy ) است. هنگامی که پس از عصب‌ کشی همچنان التهاب و عفونت در ناحیه استخوانی پیرامون نوک ریشه دندان وجود داشته باشد ممکن است نیاز به اپیکواِکتومی احساس شود.

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

اپیکواِکتومی چیست؟

در اپیکواِکتومی بافت لثه پیرامون نوک ریشه دندان برش خورده و باز می‌شود تا دندانپزشک به استخوانی که در پس آن قرار گرفته، دسترسی داشته باشد و بتواند از طریق این برش، بافت‌های عفونی یا ملتهب را بردارد. به ‌طور کلی اپیکواِکتومی به جراحی قطع کردن نوک ریشه دندان گفته می‌شود. ممکن است پس از برداشتن بافت‌های آلوده، کمی مواد پر کننده مخصوص در نوک ریشه دندان قرار داده شود تا مجرای ریشه مهر و موم و بسته شود. سپس با چند بخیه برش ایجاد شده در لثه بسته می‌شود. بس از چند ماه استخوان پیرامون نوک ریشه التیام پیدا می‌کند.

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

انواع دیگر جراحی اندودنسی چیست؟

از جمله انواع دیگر جراحی اندودنسی می‌توان به تقسیم کردن دندان به دو نیم و ترمیم ریشه آسیب ‌دیده دندان و یا حتی برداشتن یک یا چند ریشه ( قطع ریشه) اشاره کرد. در برخی موارد عمل دیگری به نام بازکاشت تعمدی یا درمان ریشه در خارج از دهان ممکن است انجام شود. در این عمل جراحی ابتدا دندان از حفره دندان خارج شده و در حالی که در خارج از دهان قرار دارد تحت درمان قرار می‌گیرد و سپس دوباره در حفره دندان کاشته و پیوند می‌شود. این عمل جراحی برای نجات دندان انجام می‌شود.

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

آیا اپیکواِکتومی درد دارد؟

این عمل جراحی تحت بی‌ حسی موضعی انجام می‌شود بنابراین در حین درمان دردی احساس نمی‌کنید. اما پس از برطرف ‌شدن تاثیر بی حسی ممکن است مقداری ناراحتی، درد و تورم در ناحیه برش تجربه کنید. این کاملاً طبیعی بوده و می‌توانید برای کنترل درد از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

چه مدت پس از جراحی می‌توانیم به کارهای روزمره برسیم؟

بیشتر بیماران روز بعد از در جراحی می‌توانند فعالیت‌های روزمره از جمله رفتن سر کار یا دانشگاه را از سر بگیرند.

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست

از کجا بدانیم درمان موفقیت ‌آمیز بوده است؟

جراحی اندودنسی به این دلیل انجام می‌شود که دندان‌پزشک معتقد است بهترین راه برای نجات دندان شما همین کار است. با این حال در هیچ درمانی هیچ تضمینی وجود ندارد که نتایج همیشه موفقیت ‌آمیز باشد. بنابراین پس از جراحی باید چکاپهای منظم دندانپزشکی داشته باشید.

به جای اپیکواِکتومی چه درمان‌های دیگری می‌توان انجام داد؟

اغلب تنها درمان جایگزین، کشیدن دندان است. در صورتی ‌که می‌خواهید دندان خود را بکشید باید آن را با نوعی پروتز مصنوعی مانند دندان مصنوعی، ایمپلنت‌ یا بریج جایگزین نمایید.

0/5 (0 نظر)
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code