همه چیز درباره ونیر دندان

 

ونیرهای دندانی (که گاهی اوقات ونیرهای پرسلاین یا لمینت های پرسلاین دندانی نامیده می شوند) پوسته های بسیار نازک و سفارشی ساز، به رنگ دندان هستند که برای پوشش دادن سطح روی جلوی دندان ها طراحی شده اند و هدف آنها بهبود ظاهر دندان ها است. این پوسته ها به جلوی دندان ها چسبانده می شوند و رنگ، شکل، اندازه، و ارتفاع آنها را تغییر می دهند.

ونیرهای دندانی را می توان از موادی مانند پرسلاین یا رزین کامپوزیت ساخت. ونیرهای پرسلاین بیشتر از ونیرهای رزینی در برابر لکه مقاوم هستند و نوری که منعکس می کنند شباهت بیشتری به دندان های طبیعی دارند. برای انتخاب بهترین مواد برای ساخت ونیرهای دندانی باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه را به شما معرفی کند.

همه چیز درباره ونیر دندان

همه چیز درباره ونیر دندان

ونیرها برای چه مشکلات دندانی قابل استفاده هستند؟

اصولاً ونیرها برای پوشش دادن این مشکلات استفاده می شوند:

 • دندان هایی که تغییر رنگ داشته اند- خواه به علت انجام درمان ریشه؛ لکه های ناشی از مصرف تتراسایکلین و داروهای دیگر، مصرف بیش از حد فلوراید یا علل دیگر؛ یا وجود پر شدگی های بزرگ دندان از جنس رزین که موجب تغییر رنگ دندان ها شده اند.
 • دندان هایی که دچار ساییدگی شده اند.
 • دندان های شکسته یا لب پر شده.
 • دندان های کج، غیر هم سطح، یا دندان هایی که شکل غیر عادی دارند (مثلاً روی خود شیار یا برآمدگی دارند)
 • دندان هایی که بین آنها فاصله وجود دارد (برای بستن فاصله بین این دندان ها می توان از ونیر استفاده کرد)

همه چیز درباره ونیر دندان

همه چیز درباره ونیر دندان

فرایند قرار گیری ونیرها روی دندان ها

دریافت ونیرهای دندانی معمولاً مستلزم سه مرتبه مراجعه به دندانپزشک است- یک مرتبه برای مشاوره و دو مرتبه برای آماده سازی و قرار گیری ونیرها روی دندان ها. می توان یک دندان، یا همزمان روی چند دندان ونیر قرار داد.

 • تشخیص و طرح درمان. در گام نخست، بیمار حضور فعال تری دارد. برای دندانپزشک خود توضیح دهید چه نتایجی مد نظر شما هستند. طی این جلسه، دندانپزشک دندان های شما را معاینه و بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود ونیرهای دندانی برای شما مناسب هستند. علاوه بر این راجع به فرایندهای درمان و محدودیت های آن با شما گفتگو خواهد کرد. وی می تواند از دهان و دندان های شما عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس تهیه کند، یا از آنها قالب بگیرد.
 • آماده سازی. به منظور آماده سازی دندان ها برای قرار گیری ونیرها روی آنها، دندانپزشک حدود ½ میلی متر از سطح مینای دندان را خواهد تراشید، مقداری که تقریباً برابر با ضخامت ونیرهایی است که قرار است به سطح دندان ها چسبانده شود. قبل از تراشیدن مینای دندان، شما و دندانپزشکتان باید راجع به نیاز به بی حسی موضعی نیز تصمیم بگیرید. پس از آن، دندانپزشک از دندان های شما قالب تهیه خواهد کرد. این قالب به آزمایشگاه دندانی ارسال می شود تا از روی آن ونیرها ساخته شوند. معمولاً ساخت ونیر و تحویل آن به دندانپزشک 2 تا 4 هفته طول می کشد. برای دندان هایی که خیلی خراب شده اند، ونیرهای دندانی موقت استفاده خواهد شد.
 • باندینگ یا چسباندن ونیر به دندان. قبل از آنکه ونیرهای دندان برای همیشه به دندان ها چسبانده شوند، دندانپزشک آن را به طور موقت روی دندان شما قرار خواهد داد تا تناسب و رنگ آن را مورد بررسی قرار دهد. دندانپزشک آنقدر ونیر را بر می دارد و می گذارد و در صورت لزوم می تراشد تا دندان به تناسب مورد نظر برسد؛ رنگ ونیرها را می توان بر اساس سایه رنگ چسبی که مورد استفاده قرار می گیرد تنظیم کرد. سپس، برای آماده سازی دندان برای قرار گیری ونیر روی آن، دندان باید پاکسازی، پولیش و اچ شود- با اچ کردن، سطح دندان متخلخل می شود تا شرایط را برای باندینگ قوی آماده کند. چسب خاصی روی سطح ونیر اعمال می شود سپس ونیر روی دندان ها قرار می گیرد. وقتی ونیر به درستی روی دندان قرار می گیرد، دندانپزشک نور خاصی روی ونیر دندانی می تاباند، که مواد شیمیایی داخل سمان یا چسب را فعال می کند، و موجب می شود به سرعت سفت شود. مراحل پایانی شامل برداشتن چسب های اضافی از کناره های ونیر، بررسی بایت، و در صورت لزوم، انجام تنظیمات نهایی ونیر است. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد دو هفته بعد برای بررسی واکنش لثه ها به حضور ونیرها و یک بار دیگر برای چکاپ وضعیت ونیر ها به مطب مراجعه کنید.

مزایای ونیرهای دندانی

 • ظاهری مانند دندان های طبیعی دارند.
 • بافت لثه ها به خوبی در کنار پرسلاین دوام می آورد.
 • ونیرهای پرسلاین در برابر لکه مقاوم هستند.
 • رنگ ونیرهای پرسلاین قابل انتخاب است، به گونه ای که دندان های تیره، روشن تر به نظر برسند.
 • ونیرها روشی محافظه کارانه برای تغییر رنگ و شکل دندان ها هستند؛ به طور کلی، قبل از قرار گیری ونیرها، دندان ها مانند فرایند آماده سازی آنها برای روکش ها نیاز به تراش چندانی ندارند، با این حال جایگزینی محکم تر و در عین حال زیباتر برای دندان ها هستند.
همه چیز درباره ونیر دندان

همه چیز درباره ونیر دندان

معایب ونیرهای دندانی

 • این فرایند برگشت پذیر نیست.
 • ونیرها نسبت به باندینگ رزین کامپوزیت پر هزینه تر هستند.
 • معمولاً ونیرها در صورت لب پر یا شکسته شدن قابل ترمیم و تعمیر نیستند.
 • از آنجا که مینای دندان تراشیده شده است، دندان های شما نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس تر خواهند شد.
 • ممکن است ونیرها با رنگ دیگر دندان ها تطبیق کامل نداشته باشند. بعلاوه، با قرار گرفتن ونیرها روی دندان ها، رنگ آنها قابل تغییر نیست. اگر تصمیم داشته باشید دندان های خود را سفید کنید، باید این کار را قبل از دریافت ونیرها انجام دهید.
 • هر چند احتمال آن بسیار اندک است، اما ونیرها می توانند شل شده و بیفتند. برای به حداقل رساندن احتمال این اتفاق از جویدن ناخن، مداد و خودکار، یخ، یا دیگر اشیاء؛ یا از وارد آوردن فشار زیاد به دندان ها خودداری کنید.
 • دندان هایی که روی آنها ونیر قرار می گیرد نیز می توانند پوسیده شوند و ممکن است نیاز باشد به طور کامل با یک روکش پوشش داده شوند.
 • برای افرادی که دندان های سالمی ندارند (مثلاً افرادی که پوسیدگی دندان یا بیماری فعال لثه دارند)، دندان های ضعیفی دارند (مثلاً در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، یا پر شدگی های بزرگ دندانی)، یا برای دندان هایی که حجم چندانی از مینا یا سطح بیرونی آنها باقی نمانده است، ونیرها انتخاب مناسبی نیستند.
 • افرادی که دندان های خود را روی یکدیگر فشار می دهند و می سابند گزینه های مناسبی برای ونیرهای پرسلاین نیستند، زیرا این کارها می توانند موجب شکستن یا لب پر شدن ونیرها شوند.

ونیرهای دندانی چقدر دوام دارند؟

به طور کلی، ونیرها بین 7 تا 15 سال دوام دارند. پس از این زمان، ونیرها نیاز به تعویض دارند.

آیا ونیرها نیاز به مراقبت خاصی دارند؟

ونیرها نیاز به مراقبت خاصی ندارند. تنها کافی است بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید، مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به طور منظم دهان خود را با یک دهانشویه آنتی باکتریال شستشو دهید

 

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code