بارودنتالژیا چیست؟

تغییرات هیپوباریک و هیپرباریک می توانند باعث ایجاد حالت های شدید درد در بدن انسان شوند. این مقاله روی پدیده بارودنتالژیا، تشریح علت بروز آن و ارائه پیشنهادهایی برای اقدامات پیشگیرانه و رویکردهای درمانی تمرکز دارد.

بارودنتالژیا چیست؟

بارودنتالژیا به عنوان دندان درد حاد با حساسیت بالا تا فوق العاده بالا توصیف می شود که به دلیل تغییر ناگهانی فشار محیط اتفاق می افتد. بنابراین نه تنها خلبانان، غواصان و چتربازان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، بلکه کوهنوردان در ارتفاعات بالا، خدمه کابین پرواز و کارکنانی که در اتاق های فشار پزشکی کار می کنند نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. به طور کلی شرط اصلی بارودنتالژیا تغییر در فشار محیطی است. به طور قابل توجهی بارودنتالژیا همیشه توسط برخی از علل پاتولوژیک ایجاد می شود. تمام تحقیقاتی که پیش از این در مورد این موضوع انجام شده اند مواردی را توصیف می کنند که در آنها یک یا چند علت می توانند مرتبط باشند. در اینجا محرک های اصلی شناسایی شده عبارتند از ترمیم های ناکافی، پوسیدگی های ثانویه، پرکردن ناکافی کانال ریشه، ضایعات بعد از عمل، یا آسیب آپیکال یا پریودنتال. اطلاعات موجود در تحقیقات پیشین، بوضوح در مورد ارتفاعات و عمق هایی که ممکن است بارودنتالژیا در آنها رخ دهد انحراف دارند (600 تا 12000 متر / 10 تا 40 متر).

به طور متوسط ​​می توان گفت که بارودنتالژیا در ارتفاعات 600 تا 1500 متری و عمق 10 تا 25 متری رخ می دهد؛ تفاوت معنا داری در بروز بین خلبانان و غواصان وجود ندارد. در ارتفاعات زیاد این پدیده در هواپیماهایی با کابین های تحت فشار و بدون فشار مشهود است، جایی که درد بیشتر در هنگام صعود ایجاد می شود. برای غواصان درد بیشتر در هنگام شیرجه زدن رخ می دهد. تفاوت هایی که در نتایج تحقیقات گذشته مشاهده می شود احتمالاً به دلیل تشخیص گذشته نگر بوجود آمده اند، زیرا بسیاری از مطالعات نتایج خود را صرفاً به اطلاعات بیمار نسبت می دهند. بیمارانی که تحت تأثیر قرار می گیرند همیشه نمی توانند شرایط وقوع را به طور کامل درک کنند، حتی به صورت گذشته نگر آنها را کم یا زیاد نشان می دهند.

یک پیشینه تاریخی برای ارتباط بالینی بارودنتالژیا برای دندانپزشکان و سربازان نظامی وجود دارد. در ابتدا شرایط دردناک ناشی از نوسانات فشار را آئرودنتالژیا aerodontalgia یا آئرودنتوپاتی aerodontopathy می نامیدند و این پدیده نخستین بار در خلبانان و چتربازان در طول جنگ جهانی اول و دوم مشاهده شد. پس از مدت کوتاهی مستندات مربوط به غواصان، کوهنوردان ارتفاعات و کادر پزشکی که در اتاق های فشار کار می کردند، دنبال شدند. به همین دلیل نامگذاری یکنواخت مورد نیاز بود. اصطلاحی که امروزه به رسمیت شناخته می شود، بارودنتالژیا است.

بارودنتالژیا

بارودنتالژیا

معضل تشخیص بارودنتالژیا

تشخیص پیچیده است زیرا عمدتاً چند عاملی است و به شدت به اطلاعات بیمار بستگی دارد، زیرا امکان تقلید و ایجاد مجدد شرایطی که باعث ایجاد شکایات در شرایط مطب دندانپزشکی می شوند وجود ندارد. هر چه بیمار بهتر بتواند وضعیت خود را توضیح دهد، احتمال تشخیص بیشتر می شود. معاینات اغلب ضایعات متعدد را برجسته می کنند که در آنها تشخیص افتراقی همیشه نشانه های دقیقی در مورد پیدایش مورد مربوطه ارائه نمی دهد. اینکه آیا بارودنتالژیا پس از درمان مشکلات آشکار دندانی ناپدید می شود یا خیر، واقعاً تنها در صورتی می تواند بررسی شود که شرایط فشاری یکسان یا مشابه وجود داشته باشد و دردها دوباره تکرار نشوند. فرض بر این است که بدون درمان دردها با همان شدت عود خواهند کرد. با توجه به تعریف فوق مشخص می شود که می توان از وضعیت بارودنتالژیا پیشگیری کرد. با این حال، برای این منظور، آگاهی از عوامل محرک و عامل بروز بارودنتالژیا مهم است، به گونه ای که به همه بیماران می توان به صورت انفرادی مشاوره داد و از آنها مراقبت کرد.

طراحی مطالعه اکثر تحقیقات انجام شده در مورد این موضوع، چندین گروه حرفه ای (خلبانان، غواصان، چتربازان) را برجسته می کند که بویژه برای تعریف بارودنتالژیا از پیش تعیین شده اند. با این حال، علاوه بر این متخصصان، هر سربازی که به خارج از کشور اعزام می شود باید از محل های تمایل ذکر شده معاینه ورودی نیز داشته باشد. به دلیل جابجایی مناطق عملیاتی معمولاً از هواپیماها برای جابجایی نیروها استفاده می شود و بنابراین همه سربازان در حین حمل و نقل بیماران خطر بالقوه هستند. موضوع بارودنتالژیا به پزشکی نظامی مربوط می شود، زیرا اغلب وظایف بسیار حساس، خطرناک و استراتژیک توسط افراد آسیب پذیر انجام می شود و یک درد حاد و شدید می تواند به سرعت به یک وضعیت تهدید کننده زندگی تبدیل شود، از یک سو برای شخص مورد نظر، و از سوی دیگر برای سربازانی که به او وابسته هستند.

یک سرباز این گروه بیمار باید در حین عملیات دستورات مهمی را انجام دهد، نمی تواند برای مدت طولانی غیبت کند و معمولاً نمی تواند به طور موقت جایگزین شود. علاوه بر این، دستورات سایر واحدها اغلب از نظر تاکتیکی به پرسنل متخصص بستگی دارند. علاوه بر این، تشدید شکایات مختلف دندانی که تحت سطوح استرس بالا رخ می دهند، فقدان شرایط بهداشتی و قرار گرفتن در معرض میکروب ها، اغلب در کشور محل استقرار بیشتر از منزل است.

انواع بارودنتالژیا

امروزه از طبقه بندی FREJENTSIK و ANKER برای بارودنتالژیا بیشتر استفاده می شوند؛ این طبیقه بندی، وضعیت را به چهار دسته تقسیم می کند. به نظر می رسد این طبقه بندی محبوب است، زیرا نه تنها علائم را توضیح می دهد، بلکه اطلاعاتی در مورد تشخیص و درمان نیز ارائه می دهد. همانطور که این طبقه بندی در سال 1983 منتشر شد و از آن زمان تاکنون تکنیک های حفاظت از دندان به شدت توسعه یافته اند، امروزه می توان راه حل های درمانی، اغلب شخصی، و تغییر یافته را توسعه داد. انتشار قبلی توسط STROHAVER یک نوع بارودنتالژیای مستقیم (منشاء دندانی) و یک نوع بارودنتالژیای غیرمستقیم (باروسینوزیت، باروتیت و دندان قروچه) را توصیف می کند و علائم، علل، نتایج معاینه بالینی و رادیولوژیکی و همچنین جنبه های آنامنستیک اضافی را با یکدیگر ترکیب می کند.

در مورد باروسینوزیت، انسدادی که ترشح دارد معمولاً دهانه طبیعی را مسدود می کند. هنگامی که تغییرات فشار رخ می دهند، سینوس دیگر نمی تواند یکسان سازی فشار را پردازش کند. در مورد تغییرات آناتومیکی، مانند انحراف سپتوم، انسداد حتی بیشتر است. شکایات از باروسینوزیت به صورت درد فشاری رخ می دهد و بیشتر پس از ظاهر شدن باقی می ماند. دردها اغلب هنگام خم کردن سر ایجاد می شوند.

مانور والسالوا Valsalva  با ایجاد یک تساوی فعال فشار، می تواند این مشکل را کاهش دهد. اغلب به صورت مباحثه ای مورد بحث قرار گرفته است که شاید دندان قروچه یک عامل مشترک در ایجاد حالات بارودنتالژیا باشد. یک مطالعه روی نیروی هوایی اسرائیل نشان داد که در میان افسران جوان دانشجوی دانشکده افسری در وظیفه پرواز در مقایسه با سایر افسران دانشکده افسری با تنها 27 درصد، شیوع بالایی (69%) وجود دارد. پیشرفت در میان غواصان و چتربازان نیز مشهود است که احتمالاً به دلیل استفاده ضروری آنها از ابزارهای دهانی و دستگاه تنفس است. برای اطمینان از مهر و موم دائمی قطعه دهانی باید تون عضلانی قوی داشته باشید. علاوه بر این، نیروهای جویدن قوی، به دلیل موقعیت های استرس زا به دهانی منتقل می شوند. شکایات از فک یا اختلالات عملکردی عضلانی نیز می توانند از این طریق ایجاد شوند.

بارودنتالژیا

بارودنتالژیا

علل بارودنتالژیا

اساس فیزیکی برای بارودنتالژیا اساساً بر اساس قانون بویل (قانون بویل ماریوت: نسبت فشار و حجم گازهای ایده آل، در دمای ثابت و مقدار ثابت ماده، تناسب عکس دارد) و قانون گی لوساک (: حجم گازهای ایده آل با دما، در هنگام فشار ثابت و مقدار ثابت ماده، نسبت مستقیم دارد) است. از نقطه نظر فیزیولوژیکی، منقبض یا منبسط شدن حباب های هوای محصور، پایانه های عصبی و گیرنده های درد را تحریک می کنند. این وضعیت در نهایت منجر به ایجاد احساسات دردناک، اِدِم یا حتی آمبولی گاز می شود. این پیدایش حباب های هوا و پاکت های هوا را می توان از طریق فرضیه های مختلف توضیح داد. نظریه اول حاکی از آن است که التهاب منجر به تولید گاز می شود. این می تواند از طریق نکروز عفونی یا آبسه های آپیکال باشد که باعث ایجاد گازهای ناشی از باکتری می شود. علاوه بر این، نقایص کوچک مانند پوسیدگی ها، ضایعات عاج با حداقل آسیب به مینای دندان، یا پوشش ناکافی لبه با پیشرفت پوسیدگی، باعث حرکت هوا بین حفره ها یا حتی گیر کردن داخل، به دلیل تغییر فشار می شود. فرضیه دوم این است که محفظه های گاز ایتروژنیک به یکدیگر متصل می شوند.

به عنوان مثال، این می تواند از طریق انقباض ناکافی ریشه رخ دهد. علاوه بر این، پس از اعمال جراحی هوا می تواند درون حفره ای که تحت فرایند قرار گرفته است باقی بماند، که تنها پس از مدتی دوباره جذب می شود. پاکت های گاز در اثر انتشار نیز می توانند ایجاد شوند. هوای تحت فشار استنشاق شده توسط غواصان، خلبانان جت و چتربازان شدید می تواند آنقدر قابل توجه باشد که به راحتی می تواند به ترمیم های ناکافی یا ضایعات پوسیدگی دسترسی پیدا کند. مهمتر از همه، هوا همچنین می تواند به درون بافت های اطراف نفوذ کند و منجر به ایجاد دردهای شدید از نوع آمفیزم شود. در این زمینه، مخلوط هلیوم بویژه تهاجمی شناخته شده است. نظریه چهارم پاکت های گاز درون حفره های دندانی است. در این حالت دندان ها به خودی خود تحت تأثیر قرار نمی گیرند، بلکه ساختارهای اطراف آنها تحت تأثیر قرار می گیرند.

در بیمارانی که از سینوزیت رنج می برند، یک دهانه که به صورت طبیعی مسدود شده است می تواند روی روند یکسان سازی فشار تأثیر بگذارد و باعث ایجاد دردهای چشمگیر در صورت شود. این در مورد گوش نیز صدق می کند. در چنین مواردی باروسینوزیت یا باروتیت مدیا به عنوان تشخیص افتراقی برای بارودنتالژیا ارائه می شود.

پیشگیری و درمان

از تعریف شرایط بارودنتالژیای مستقیم مشهود است که اقدامات پیشگیرانه کافی می توانند به طور قابل توجهی بروز بارودنتالژیا را کاهش دهد. علاوه بر این، ارزیابی های مؤثر و کامل برای کارکنان از پیش تعیین شده باید به طور دقیق تری مورد بررسی قرار گیرد. در اینجا تمرکز روی سربازانی است که دائماً در معرض فشار هستند، اما کارکنان غیر پروازی نیز باید قبل از اعزام به خارج به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند. هواپیما پرکاربردترین روش حمل و نقل برای جابجایی در حین استقرار، برای تغییر مکان در حین عملیات و همچنین برای سناریوهای تخلیه پزشکی است. در طول عملیات دریایی، غواصی در سراسر جهان اتفاق می افتد، و بنابراین غربالگری تخصصی غواصان دریایی نیز مفید خواهد بود. اکثر مطالعات در مورد بارودنتالژیا به صورت گذشته نگر یا بر اساس تست های آزمایشگاهی هستند. مشکل تا به امروز انتقال داده های جمع آوری شده در طول آزمایشات به وضعیت بالینی بوده است. با این وجود، این موضوع بیشتر و بیشتر علاقه علمی را برمی انگیزد.

بارودنتالژیا

بارودنتالژیا

به عنوان مثال، یک بررسی قبلی نشان داد که دندان های دارای ترمیمی که با چسب چسبانده شده است، تا فشار 0/5 بار ثبات دارند و بنابراین می توان شکستگی ها را به حداقل رساند. آزمایش های غواصی نیز نشان داده اند که استفاده از مغزی های پزشکی موقت می تواند یکسان سازی فشار را امکان پذیر کند و در نتیجه به جلوگیری از قرار گرفتن در معرض فشار در این مرحله از درمان ریشه نیاز نیست. با این حال، در مقایسه با این، باید از قرار گرفتن در معرض تغییر فشار پس از پر کردن دائمی کانال ریشه بدون ترمیم نهایی چسبی اجتناب شود. علاوه بر این، چندین مطالعه اهمیت تکنیک های تراکم را برای پر کردن کانال ریشه نشان می دهند. در اینجا به نظر می رسد که برای افرادی که تحت تغییر فشار قرار می گیرند، استفاده دقیق از روش پر کردن گرم سودمند است.

برای جلوگیری از جدا شدن زود هنگام ترمیم های پروتز، نباید از سمان برای تثبیت استفاده کرد. هوای محصور بین ذرات سمان، در طول نوسانات فشار می تواند منجر به ایجاد تخلخل های ریز در ساختار شود و در نتیجه نیروی نگهدارنده را کاهش دهد. این از دست دادن نیروی احتباس را می توان با شیرجه های شبیه سازی شده با پین های کانال ریشه ای نشان داد که بعد از درمان اندودانتیک قرار داده می شوند.

برخی از نویسندگان، با اشاره به اقدامات جراحی برای افرادی که تحت تغییر فشار قرار می گیرند، این عقیده را تأیید می کنند که برداشتن زودرس اَپِکس ریشه دندان یا برداشتن پیشگیرانه دندان عقل می تواند از بارودنتالژیا جلوگیری کند. در مواردی که اقدامات جراحی انجام شده است، قبل از اینکه بیمار در معرض فشار قرار گیرد، حداقل باید 72 ساعت سپری شده باشد.

برای جلوگیری از عادات پارافانکشنال، کار پروتز برای قرار دادن دستگاه تنفس باید به دقت بررسی شود. یک مطالعه هلندی به طور کلی توصیه می کند که ابزارهای دهانی شخصی، برای بیمارانی تولید شود که در آنها خطر افزایش یافته است. بوضوح در اینجا هزینه یک عامل ناچیز نیست، با این حال، حداقل بیمارانی که پروتزهای پارسیل دارند باید این راه حل را در نظر بگیرند.

خلاصه

شرایط هیپوباریک و هیپرباریک و در درجه اول تغییرات سریع آنها می تواند منجر به بروز درد حاد در بدن انسان شود. بنابر این، بارودنتالژیا یک چالش تشخیصی است. در هنگام برخورد با بیمارانی که مستعد بارودنتالژیا هستند، داشتن دانش و اطلاعات در مورد این موضوع از پزشکی دندان، برای دندانپزشکان نظامی به فوریت نیاز است. غواصان، خلبانان و کسانی که سقوط در آسمان را انجام می دهند به صورت ویژه ذکر شده اند، اما هر سرباز نیز می تواند به یک بیمار در معرض خطر تبدیل شود. دندانپزشکان باید آگاهی خود را افزایش دهند، زیرا تحقیقات جدید نشان می دهند که اساساً در همه زمینه ها- از اقدامات پیشگیرانه گرفته تا رویکردهای درمانی جراحی، یافته های امیدوارکننده ای وجود دارند. اگر این توصیه ها در آینده رعایت شوند، می توانند به کاهش بروز این شرایط کمک کنند. علاوه بر این، فرایندهای درمانی انجام شده توسط پزشکان باید به طور مؤثر طراحی شوند و به صورت فردی برای پرسنل متخصص تطبیق داده شوند. علاوه بر این، معاینات منظم کاملاً ضروری هستند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code