مراقبت های ارتودنسی از نخستین روز شروع درمان

برای حصول بهترین نتایج در کمترین زمان ممکن، همکاری شما از بیشترین اهمیت برخوردار است.

روز اول

در طول روز اول یا کمی بیشتر، احتمالاً متوجه درد و ناراحتی دندان های خود خواهید شد. فشاری که براکت ها به دندان ها وارد می کنند بسیار اندک است، اما از آنجا که دندان های شما به این فشارها عادت ندارند ممکن است احساس ناراحتی کنید. اگر این ناراحتی خیلی بد باشد، برخی مسکن ها می توانند به شما کمک کنند. طی چند روز نخست، ممکن است لازم باشد غذاهای نرم بخورید که به راحتی قابل جویدن هستند (مانند پاستا، مرغ پخته، ماهی، سبزیجات خوب پخته شده به جای استیک، سبزیجات ترد، و نان ترد).

بعد از هر بار تنظیم ابزار ارتودنسی و سفت کردن سیم (معمولاً با فواصل زمانی 4 تا 6 هفته)، ممکن است متوجه شوید که دندان های شما به مدت چند روز احساس ناراحتی دارند. علاوه بر این، برخی افراد ممکن است بین جلسات مراجعه نیز گاهگاهی ناراحتی هایی اطراف دهان خود تجربه کنند. در ابتدای درمان، بایت شما ممکن است به علت برخورد دندان های فک بالا با براکت های فک پایین احساس ناراحتی داشته باشد. در طول درمان بایت اصلاح خواهد شد و بسیار ناراحت خواهد بود. تغییرات ناگهانی اولیه در بایت شما غذا خوردن شما را تحت تأثیر قرار می دهند (وقتی چیزی می جوید دندان های شما به ندرت با یکدیگر تماس پیدا می کنند) اما از آنجا که شما در چند روز نخست احساس غزیبی دارید، از دندان های خود بسیار آگاه هستید. در این دوره برای پرهیز از شکستن براکت ها مراقبت خاصی نیاز است زیرا تنها یک یا دو براکت فک پایین ممکن است با دندان های بالا تماس پیدا کنند. کاملاً عادی است که با جابجا شدن دندان ها احساس لق شدگی در آنها داشته باشید.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

چه مشکلاتی ممکن است پیش بیایند؟

لطفاً به بخش رژیم غذایی مراجعه کنید. سیم ارتودنسی نمی تواند به صورت خود به خود بشکند و براکت ها نمی توانند بکنند بنابراین بسیار اهمیت دارد که بیمار مراقب باشد از شکستن آنها پیشگیری نماید.

  • پین یا لیگاچور به راحتی می توانند خم شوند. در صورت وجود هر گونه زخمی، از موم استفاده کنید.
  • لق شدن براکت ها: با مطب تماس بگیرید تا براکت را ظرف یک هفته تعویض کنید. در صورتی که در براکت هر گونه احساس تیزی وجود داشت، از موم استفاده کنید.
  • سیم ارتودنسی شکسته. برای وقت گرفتن برای مراجعه به ارتودنتیست خود با مطب تماس بگیرید تا ظرف یک هفته سیم ارتودنسی شما تعویض شود. در صورت وجود هر گونه لبه تیزی از موم ارتودنسی استفاده کنید، سر تیز سیم کمانی می تواند با دقت خم شود. در صورتی که در قسمت های عقب دهان بخش های کوچکی وجود دارند که تیز هستند، می توان با دقت آنها را خارج کرد.
  • پاره شدن چین پلاستیکی ثابت: برای مراجعه به ارتودنتیست خود وقت بگیرید تا ظرف یک هفته آن را تعویض کنید (یا اگر از قبل راجع به این موضوع با شما صحبت شده است، یکی از الاستیک های متحرک خود را استفاده کنید).
مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

رژیم غذایی

غذاهای سفت چسبناک

کلاً در طول درمان باید از خوردن این نوع غذاها پرهیز نمود زیرا به احتمال زیاد می توانند موجب آسیب به بریس های شما شوند. نمونه های این نوع غذاها عبارتند از تافی، قرص های نعنا، آبنبات های سفت، چوب شور، آدامس، مغزهای کامل، بلال، و انواع کباب ها.

خوراکی های سفت

می توانند با احتیاط خورده شوند! خوراکی هایی مانند سیب، کرفس خام، و هویچ خام باید به قطعات کوچک تر تبدیل شوند و با دندان های عقب جویده شوند. مراقب نان سفت پیتزاها و نان های خیلی سفت و ترد باشید و آنها را قطعه کنید و ببرید. از خوردن ذرت از روی بلال، گوشت روی استخوان خودداری نمایید. به عنوان یک قانون کلی، غذا و خوراکی نباید سفت تر تخم مرغ پخته یا پاستای نرم باشد.

شکر

مهم نیست چقدر خوب یا چند وقت یک مرتبه دندان های خود را تمیز می کنید، همیشه پلاک اطراف بریس ها و در دیگر مناطقی مانند شیارهای دندان های عقب وجود خواهد داشت. پلاک نوعی فیلم باکتریایی است که به طور مداوم روی دندان ها رشد می کند. قند (بویژه قند نیشکر ساکاروز) توسط پلاک های دندانی به اسید تبدیل می شود. این اسید مواد معدنی را از سطح دندان ها می زداید. این زدوده شدن مواد معدنی از سطح دندان ها، در صورتی که بین مصرف قند/ حمله اسید زمان کافی وجود داشته باشد، قابل بازگشت است. بنابراین، تا زمانی که به شدت از خوردن میان وعده ها بین وعده های غذایی پرهیز شود، قند (موقعیت های خاص) در زمان صرف غذا بی خطر است.

از خوردن چنین غذاها و نوشیدنی هایی پرهیز نمایید:

کیک ها، بیسکوییت های شیرین، آبنبات های سفت، نوشیدنی های فاقد الکل، شیرهای طعم دار، لیکور، ماست با قند افزوده، عسل، مربا. اساساً، غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی قند هستند.

آنها را موارد زیر جایگزین کنید:

نوشیدنی ها: آب، شیر، لیکور رژیمی، آبمیوه های شیرین نشده.

خوراکی ها: میوه ها، سبزیجات، پنیر، نان با سبزیجات، کره و مربای بدون قند، چیپس، بیسکوییت مرزه.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

بهداشت دهان

استفاده از نخ دندان با بریس ها و براکت های ارتودنسی بسیار دشوارتر می شود. سوپر فلاس که یک سر پلاستیکی دارد باعث می شود نخ دندان کشیدن راحت تر شود. دهانشویه ها می توانند برای شل کردن ی ذرات غذا مفید باشند اما پلاک های دندانی را به اندازه کافی نمی زدایند تا جایگزین خوبی برای مسواک زدن باشند.

در طول دوره درمان پاکسازی دقیق با مسواک ضروری است. مسواک باید کوچک باشد و فرچه های نرم داشته باشد. احتمالاً مسواک شما با سرعت بیشتری ساییده خواهد شد، بنابراین آن را با فواصل زمانی کوتاه تری تعویض کنید. با بریس های کامل، حداقل 5 دقیقه زمان برای مسواک زدن دقیق لازم است تا پلاک های دندانی زدوده شوند و این زمان باید صبح و شب صرف شود. تکنیک مشواک زدن برای شما شرح داده خواهد شد.

لطفاً به نکات مهم زیر توجه فرمایید:

  • برای هر دندان حداقل 10 ثانیه زمان بگذارید.
  • محکم مسواک بزنید (سایشی عمل نکنید).
  • بعد از هر وعده غذایی () از جمله میان وعده ها مسواک بزنید.
مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

الاستیک ها

در صورتی که الاستیک ها برای شما تجویز شوند لازم است دقیقاً طبق دستور استفاده شوند. در غیر اینصورت لازم است موارد زیر رعایت شوند:

الاستیک ها باید به صورت تمام وقت استفاده شوند و تنها برای مسواک زدن دندان ها برداشته شوند. الاستیک های خود را به دور یکی از انگشتان خود بیندازید تا فراموش نکنید پس از اتمام مسواک زدن مجدداً آن را در جای خود قرار دهید. یکی از شایع ترین علل برای روند کند درمان استفاده کم از الاستیک ها است. در صورتی که استفاده از الاستیک ها حتی برای مدت زمان کوتاهی فراموش شود، دندان ها به سرعت می توانند “رو به عقب” بازگردند.

در صورت پاره شدن الاستیک ها خیلی سریع آنها را تعویض کنید. همیشه تعدادی الاستیک با خود داشته باشید. از بازی کردن با آنها اجتناب نمایید زیرا ممکن است باعث شود پاره شوند و از اثر گذاری نیروی الاستیک بکاهد. یک جفت الاستیک را حداقل به مدت سه روز استفاده کنید مگر آنکه دستورالعملی غیر آن را دریافت کرده باشید.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

موم دندانپزشکی

یک بسته موم ارتودنسی در اختیار شما قرار داده خواهد شد. این ابزار زمانی مفید خواهد بود که تکه ای از ابزار شکسته شود و احساس تیزی داخل دهان احساس شود، تا زمانی که شکستگی بتواند توسط ارتودنتیست ترمیم شود. بعلاوه، زمانی مفید است که در هر مرحله ای در طول درمان زخمی داخل دهان وجود داشته باشد. در صورتی که هر بخشی از بریس احساس تیزی ایجاد کند و به طور واضح بیرون زدگی داشته باشد، باید اصلاح شود اما اگر در نتیجه سایش پیوسته داخل لب ها و گونه ها روی براکت ها یا با وارد آمدن ضربه (برای مثال هنگام ورزش کردن) به بریس ها موجب بروز زخم شده باشد، موم می تواند کمک کند بهبود زخم هر چه سریع تر اتفاق بیفتد. وقتی زخمی بوجود آمد، حتی اگر موم استفاده شود حدود یک هفته زمان می برد تا بهبود پیدا کند.

موم به محافظت از زخم در حال بهبود کمک خواد کرد، در غیر اینصورت، چند هفته ادامه پیدا خواهد کرد. موم را طبق دستور استفاده کنید، قبل از غذا خوردن و مسواک زدن آن را خارج کنید و بلافاصله پس از آن مقداری موم جدید روی محل مورد نظر قرار دهید. دهان خود را تمیز نگه دارید تا به پیشگیری از بروز زخم کمک کند. بویژه در صورتی که احساس ناراحتی داشتید شستشوی دهان با محلول ترکیب آب ولرم و نمک، یا محلول آماده آن که در داروخانه ها به فروش می رسد می تواند کمک کننده باشد.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

پوسیدگی

گاهی اوقات ما به خوردن مداوم غذاهای شیرین و نوشیدن مایعات قندی یا نوشیدنی های اسیدی عادت می کنیم بدون آنکه بدانیم خطر مشکلات عمده ای را برای دندان های خود بوجود می آوریم.

خستگی؟ گرسنگی همیشگی؟ راحت خوار هستید؟ شیرینی خور هستید؟

اما هر بار که چیز شیرینی می خورید یا می نوشید، دندان های شما تحت حمله اسیدهای غذا قرار می گیرند!

پوسیدگی گسترده مخرب ساختار دندان است، که در یک بازه زمانی کوتاه مدت اتفاق می افتد. پوسیدگی اغلب زمانی اتفاق می افتد که پلاک (ماده چسبناکی که روی دندان ها شکل می گیرد) با قند موجود در غذاهایی که می خوریم ترکیب می شود. این ترکیب اسیدهایی تولید می کند که موجب خوردگی دندان ها می شوند. نتیجه نهایی دندان هایی هستند که تغییر رنگ پیدا کرده اند، حفره دارند و در برخی موارد می توانند نسبتاً دردناک باشند.

شما و دندانپزشک خود می توانید مانند یک تیم عمل کنید و روی راهکارهایی برای تغییر عاداتی کار کنید که بیشترین آسیب را به دندان های شما وارد می کنند. پر شدگی های موقت می توانند برای تسکین درد و پیشگیری از آسیب های بیشتر استفاده شوند. فلوراید اضافی می تواند برای استحکام بخشیدن به دندان ها استفاده شود. تغییر در عادات غذا خوردن و نوشیدن شما، نخوردن غذاها و نوشیدنی هایی که منجر به بروز مشکلات پوسیدگی می شوند می توانند کمک کننده باشند.

نحوه پاکسازی دندان های خود را تغییر دهید. شاید لازم باشد با دقت بیشتر، و دفعات بیشتری مسواک بزنید. از خمیر دندان های با غلظت فلوراید بیشتر (که تنها برای افراد بزرگسال توصیه می شوند) استفاده کنید. تکنیک “تف کردن بعد از مسواک زدن و آب نکشیدن دهان” را امتحان کنید. چکاپ های منظم دندانپزشکی داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید از اینکه برنامه بهداشتی خانگی شما مؤثر است. پر شدگی دائمی زمانی روی دندان پوسیده شما قرار داده خواهد شد که دندانپزشک شما اطمینان حاصل نماید که مشکل پوسیدگی شما تحت کنترل است و پر شدگی با دوام خواهد بود.

افرادی که رژیم غذایی مملو از قند دارند اغلب باعث می شوند بار زیادی به مکانیزم دفاعی یا بهبود طبیعی که دهان دارد وارد شود. غذاهای شیرین چسبناک مانند تافی و پاستیل که برای مدت زمان طولانی داخل دهان باقی می مانند مضرتر از میان وعده های شیرینی هستند که به راحتی قابل تمیز شدن از داخل دهان هستند.

گاهی اوقات تغییر در میزان فشار یا سبک زندگی می تواند موجب تغییر در رژیم غذایی و عادات مسواک زدن شما شوند و تعادل بین بهبود و علت بروز پوسیدگی دندان را به هم بزنند.

بعد از هر میان وعده ممکن است 20 دقیقه طول بکشد تا بزاق پلاک های اسیدی را بشوید، و متعاقباً مدت زمان طولانی تری برای ترمیم هر گونه آسیبی نیاز خواهد بود. فلوراید به افزایش سرعت روند “بهبود طبیعی” کمک خواهد کرد و ساختار محکم تر دندانی را بازسازی خواهد کرد.

در صورتی که مقداری پوسیدگی دندان دارید، وقتی حفره دندان بزرگتر می شود می تواند به رنگ قهوه ای یا سیاه درآید. علاوه بر این ممکن است متوجه شوید که دندان های شما به شیرینی یا خوراکی ها و نوشیدنی های سرد حساس شده اند.

برای آنکه پر شدگی دائمی شود و برای مدت زمان طولانی دوام داشته باشد، لازم است روند پوسیدگی به طور کامل متوقف شود. در غیر اینصورت، مشکل ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که وخیم تر خواهد شد، برای کمک به بروز این مشکل یک پر شدگی موقت استفاده خواهد شد.

و دست آخر اینکه، دهان شما برای استحکام بیشتر و ترمیم دندان های آسیب دیده نیاز به یک تلاش گروهی دارد.

چکاپ های منظم برای حصول اطمینان از اینکه پوسیدگی دندان تحت کنترل است ضروری هستند، در غیر اینصورت، ممکن است پوسیدگی بیشتر اتفاق بیفتد. در صورتی که هر بخشی از کنترل رژیم غذایی یا برنامه های مراقبت های خانگی با شکست مواجه شوند، ممکن است دندان های شما مجدداً در معرض خطر باشند.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

بهداشت خوب دهانی

شما می دانید هیچ چیز مانند حس تازگی بوی دهان، احساس تمیزی داخل دهان بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها برای داشتن احساسی خوب نیست. اما پاکسازی درست و صحیح دندان ها کاری بیشتر از کمک به درخشان نگه داشتن دندان ها و بوی خوب دهان انجام می دهد. دلیل اینکه ما مسواک می زنیم و نخ دندان می کشیم این است که پلاک های دندانی زدوده شوند، یک لایه فیلم چسبناک و بی رنگ از باکتری ها که پیوسته روی دندان ها شکل می گیرد. پلاک یکی از اصلی ترین علل پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه است.

بنابراین عادت کردن به رعایت بهداشت خوب دهان و دندان می تواند واقعاً نتیجه بخش باشد- اما به روش هایی بیشتر از آنکه ممکن است ابتدا به ذهن شما خطور کند. شما نه تنها دندان ها و لثه های خود را روی فرم نگه می دارید، بلکه به سلامت عمومی خود نیز کمک می کنید.

پلاک های دندانی چگونه به دندان ها و لثه ها آسیب می رسانند؟

باکتری موجود در پلاک های دندانی نسبت به غذایی که می خوریم واکنش نشان می دهد و اسیدی تولید می کند که می تواند حمله کند و موجب تضعیف مینای دندان ها شود (پوشش سخت، محافظ، و پوشاننده دندان های ما)، و راهی برای حفره هایی که گسترش پیدا می کنند باز می شود. پلاک می تواند موجب حساسیت لثه ها نیز شود، که منجر به بروز بیماری لثه خواهد شد، که در مراحل اولیه خود ژنژیویت نامیده می شود.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

آیا من در معرض خطر بیماری لثه هستم؟

آری. بیماری لثه می تواند شما را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد، و اغلب بیشتر افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. در حقیقت، از هر چهار فرد بزرگسال بالای 35 سال، حدود سه نفر از آنها اکنون بیماری لثه دارند یا در گذشته با این بیماری دست به گریبان بوده اند. خوشبختانه، با مراجعات منظم به دندانپزشک، و مراقبت های صحیح دهانی روزانه، می توان از ژنژیویت پیشگیری و آن را معکوس کرد، زیرا هیچ آسیب دائمی به هیچ بافتی وارد نشده است. در صورتی که ژنژیویت درمان نشده باقی بماند، ممکن است پیشرفت کند و به اشکال وخیم تر بیماری لثه تبدیل شود که پریودنتیت نامیده می شود، که در آن، استخوان و لثه هایی که دندان ها را حمایت می کنند آسیب می بینند. وقتی پریودنتیت گسترش پیدا می کند، آسیب هایی که وارد می شوند نمی توانند معکوس شوند- تنها یک برنامه درمان تخصصی و بهبود مراقبت های روزانه در منزل می تواند از وخیم تر شدن آن جلوگیری نماید.

آیا هیچ کار دیگری وجود دارد که بتوان انجام داد؟

مصرف خوراکی های شیرین و قندی را به حداقل برسانید. در عوض، برای میان وعده خوراکی های فاقد قند را انتخاب کنید. انتخاب های خوب عبارتند از میوه ها و سبزیجات تازه، نان، و آب.

اگر بعد از هر بار خوردن هر چیزی نمی توانید مسواک بزنید، خوردن آدامس فاقد شکر یا شستشوی دهان با آب جایگزین های خوبی هستند.

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

مراقبت از ابزارهای ارتودنسی

استفاده از الاستیک ها

در ادامه به بیان برخی نکات مهم برای دوره ای می پردازیم که از الاستیک های ارتودنسی استفاده می کنید:

الاستیک ها در طول درمان شما برای جابجا کردن دندان و اصلاح بایت استفاده می شوند. الاستیک ها باید به صورت تمام وقت استفاده شوند و وقتی می خواهید دندان های خود را مسواک بزنید برداشته شوند. وقتی دندان های خود را مسواک می زنید، الاستیک را به دور انگشت خود بیندازید تا فراموش نکنید آن را در جای خود قرار دهید.

استفاده از الاستیک ها کمتر از 22 ساعت در طول روز می تواند به این معنا باشد که نتایج مطلوب آنطور که باید حاصل نخواهند شد. دندان ها برای جابجا شدن نیاز به نیروی مداوم دارند و اگر الاستیک ها در جای خود قرار نداشته باشند، برخی از تغییراتی که حاصل شده اند ممکن است از دست بروند. یکی از شایع ترین دلایل برای پیشرفت کند درمان ارتودنسی همکاری ضعیف در استفاده از الاستیک های ارتودنسی است.

الاستیک ها باید به نحوی که به شما آموزش داده می شود استفاده شوندو محل و مسیر الاستیک ها ممکن است در طول درمان تغییر کند اما ارتودنتیست شما را در جریان هر تغییری قرار خواهد داد. الاستیک ها باید با همان فواصل زمانی که ارتودنتیست توصیه می کند تعویض شوند. به طور کلی این کار باید هر دو روز یک مرتبه انجام شود. در صورت پاره شدن الاستیک ها یا گم شدن آنها، باید بلافاصله یک الاستیک جدید جایگزین آن شود.

بهتر است همیشه یک بسته الاستیک با خود به همراه داشته باشید تا در صورت بروز هر یک از این اتفاقات بلافاصله آن را تعویض کنید. در صورتی که الاستیک های شما تمام شدند و نتوانستید تهیه کنید با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

هرگز تعداد الاستیک ها را افزایش ندهید. دندان های شما سریع تر جابجا نخواهند شد.

الاستیک ها با قدرت کشسانی مختلفی وجود دارند. ارتودنتیست به شما خواهد گفت از بسته چه رنگی استفاده کنید. تغییر آنها می تواند روند درمان را تغییر دهد.

 اگر به دنبال یک متخصص ارتودنسی خوب در تهران و اراک میگردید با ما تماس بگیرید…

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code