تحلیل لثه چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا به این فکر می کنید که چگونه از تحلیل لثه جلوگیری کنید؟ زمانی که لثه های شما تحلیل می روند، آنها از روی دندان های شما عقب می روند و قسمت های حساس دندان ها و گاهی حتی قسمت هایی از ریشه های دندان های شما نمایان می شوند.

این نه تنها پیامدهای منفی برای زیبایی ظاهری شما دارد، بلکه می تواند منجر به بروز حساسیت و مشکلات دیگر برای سلامت دهان و دندان ها شود.

بنابراین، اگر نگران تحلیل رفتن لثه ها هستید و می خواهید بدانید که در مورد آنها چه کاری انجام دهید، با جای مناسبی مراجعه کرده اید.

در این مقاله، علل تحلیل رفتگی لثه ها، سایر علائمی که باید به آنها توجه کنید، و درمان های احتمالی برای ترمیم بافت لثه و بهبود سلامت عمومی لثه ها را توضیح خواهیم داد.

ما امیدواریم که این به شما کمک کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد مراقبت و درمان دندان خود بگیرید.

لثه های من چگونه باید باشند؟

سلامت لثه برای سلامت عمومی شما مهم است. بیایید با این موضوع شروع کنیم که لثه های سالم دقیقاً چگونه به نظر می رسند- رنگ راه مطمئنی برای تشخیص سالم بودن یا نبودن لثه ها نیست. آیا می دانید که همه ما سطوح مختلفی از ملانین در پوست خود داریم؟ خب، همه ما در لثه هایمان نیز سطوح مختلفی از ملانین داریم!

به این معنا که افراد با پوست تیره تر ممکن است لثه های تیره تری داشته باشند و افراد با پوست روشن تر ممکن است لثه های روشن تری داشته باشند- در واقع، رنگ لثه های سالم می تواند از صورتی تا قهوه ای و سیاه متغیر باشد.

با این حال، هر گونه تغییر ناگهانی یا شدید در رنگ لثه های شما ممکن است نشانه ای از وجود یک مشکل باشد. اما راه های دیگری نیز برای تشخیص سلامت لثه ها وجود دارد. به طور کلی، لثه های سالم:

 • محکم هستند.
 • درست مقابل دندان های شما قرار گرفته اند.
 • هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی نمی کنند.

اگر لثه های شما متورم شده اند، پاکت های بزرگی در اطراف بالای دندان های شما ایجاد می شوند، یا تمایل به خونریزی دارند، در این صورت به مقداری TLC و شاید حتی مداخله پزشکی نیاز دارند.

بنابراین، درمان یا معکوس کردن تحلیل رفتگی لثه ها با روش های پزشکی یا خانگی چگونه انجام می شود؟ برای پی بردن به این مطلب به خواندن این مقاله ادامه دهید!

تحلیل لثه

تحلیل لثه

تحلیل لثه چیست؟

تحلیل رفتن لثه به شرایطی اطلاق می شود که در آن لثه ها از روی دندان ها کنار می روند و ریشه های دندان های شما آشکار می شوند. تحلیل رفتن لثه ممکن است باعث شود که دندان های شما بلندتر نیز به نظر برسند.

علائم مختلفی برای تحلیل لثه وجود دارند. از جمله:

 • افزایش حساسیت در دندان های شما
 • دندان هایی که بلندتر از حد معمول به نظر می رسند
 • یک بریدگی یا پاکت روی خط لثه شما (ناحیه ای که لثه با دندان برخورد می کند).

تحلیل لثه یک مشکل دندانی بسیار شایع است، در واقع تقریباً نیمی از افراد بزرگسال بالای 30 سال به آن مبتلا هستند، اما نباید آن را نادیده گرفت زیرا نشانه بیماری زمینه ای جدی لثه است.

چرا لثه ها تحلیل می روند؟

علت تحلیل رفتن لثه در اکثر افراد چیست؟ دلایل زیادی وجود دارد، از جمله بیماری لثه، مسواک زدن خشن، حوادث یا دندان قروچه. حالا بیایید مروری به آنها داشته باشیم!

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال عفونت و التهاب لثه و سایر بافت های دهان است. باکتری ها به همراه سایر مواد زائد در بافت لثه شما شروع به انباشته شدن می کنند و پلاک ایجاد می کنند که باعث التهاب لثه ها می شود.

عواملی که ممکن است با بیماری پریودنتال ارتباط داشته باشند عبارتند از:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها باعث افزایش تجمع باکتری می شود
 • دندان های کج
 • پر کردن معیوب یا آسیب دیده
 • عدم قرار گیری مناسب پروتزهای مصنوعی یا بریج ها
 • استفاده از دارویی که می تواند باعث خشکی دهان شود
 • عدم تعادل هورمونی یا تغییرات ناشی از شرایط فیزیولوژیکی مانند بارداری یا داروهای ضد بارداری خوراکی
 • سیگار کشیدن یا جویدن آجیل آرکا
 • برخی از شرایط پزشکی خاص مانند دیابت

بیماری پریودنتال دو مرحله دارد:

ژنژیویت

ژنژیویت التهاب لثه ها است که ممکن است منجر به تورم، قرمزی و حتی خونریزی لثه ها نیز شود. ژنژیویت، در صورت عدم درمان ممکن است منجر به بروز پریودنتیت شود، بنابراین باید هر چه سریع تر لثه ها را درمان کنید. بیماری لثه گاهی اوقات ممکن است به جراحی لثه نیاز داشته باشد.

پریودنتیت

پریودنتیت معمولاً در پی التهاب لثه ایجاد می شود و زمینه را برای تحلیل لثه ها فراهم می کند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، لثه ها و بافت همبند شما شروع به جدا شدن و کنار رفتن از روی دندان های شما می کنند که منجر به ایجاد پاکت هایی بین دندان ها و لثه ها می شود.

این پاکت ها به مرور زمان به محلی برای باقی ماندن باکتری ها تبدیل می شوند و التهاب را تشدید می کنند. در مراحل پیشرفته حتی ممکن است چند دندان به دلیل ادامه یافتن تحلیل و فرسایش استخوان از دست بروند.

مسواک زدن خشن یا نادرست

به همان اندازه که مسواک زدن منظم برای حفظ بهداشت دهان و دندان ها مهم است، استفاده از تکنیک های نادرست مسواک زدن در واقع می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

قسمتی از لثه که با تاج دندان ها در تماس است، حاشیه لثه نامیده می شود. مسواک زدن شدید و خشن می تواند به این نواحی آسیب وارد کند و باعث التهاب و تحلیل لثه و سایر مشکلات دندانی شود.

برخی از عوامل مسواک زدن نادرست که می توانند منجر به آسیب و تحلیل لثه شوند عبارتند از:

 • مسواک زدن با فشار زیاد
 • استفاده از مسواک با موهای سفت
 • مسواک زدن دندان های خود با ضربات بلند و افقی
تحلیل لثه

تحلیل لثه

دندان قروچه و فشردن آنها روی یکدیگر

برخی افراد عادت دارند هنگام خواب دندان های خود را روی یکدیگر فشار دهند و بسایند. این امر فشار زیادی به لثه های آنها وارد می کند و در نهایت به مرور زمان ممکن است منجر به تحلیل رفتن لثه ها شود.

ساییدن و فشردن دندان ها می تواند باعث شل شدن آنها درون حفره هایشان شود و بین دندان ها و لثه ها پاکت های عمیقی ایجاد کند تا باکتری ها انباشته شوند و رشد کنند. این باکتری ها لثه ها را ملتهب می کنند و در نهایت تحلیل لثه اتفاق می افتد.

آسیب

آسیب مستقیم به بافت لثه ها می تواند باعث تحلیل رفتگی در ناحیه آسیب دیده شود. این آسیب ها در نتیجه اتفاقات زیر رخ دهند:

 • حین انجام ورزش های تماسی
 • در یک زمین خوردن یا تصادف
 • طی یک فرایند دندانپزشکی
 • در نتیجه استفاده از پروتزهای پارسیل یا پروتزهایی که به خوبی قرار نمی گیرند.

چگونه لثه های تحلیل رفته را اصلاح کنیم؟

درمان تحلیل رفتگی لثه ها به علت زمینه ای آن بستگی دارد. متخصصان پریودنتیست در درمان بیماری لثه تخصص دارند، بنابراین اگر تحلیل لثه شما شدید باشد، ممکن است دندانپزشک شما را به متخصص پریودنتیست ارجاع دهد. موارد زیر برخی از گزینه های درمانی هستند که می توانند به چسباندن مجدد بافت لثه به دندان ها، یا احیاء آن کمک کنند.

جراحی پیوند لثه

جراحی پیوند لثه یک تکنیک جراحی است که می تواند مانع از دست رفتن استخوان و تحلیل رفتن لثه ها شود. علاوه بر این، ممکن است از ریشه ای که قبلاً در معرض محیط دهان قرار گرفته است نیز محافظت کند.

انواع مختلفی از پیوندهای لثه در دسترس هستند و انتخاب معمولاً به نیازهای فردی و میزان آسیب بستگی دارد. دندانپزشک شما در مورد انواع پیوندهای موجود با شما صحبت خواهد کرد تا بهترین گزینه را برای شما پیدا کند.

این فرایند با کمک بی حسی موضعی بدون درد انجام می شود. در طول جراحی، ممکن است مقداری از لثه های موجود نیز برداشته شوند تا ریشه دندان در معرض دید قرار گیرد و تمیز شود.

چهار نوع مختلف جراحی پیوند لثه وجود دارد:

 • پیوند بافت همبند
 • پیوند آزاد لثه
 • پیوندهای پدیکول (جانبی)
 • آلوگرافت

گزینه نهایی، آلوگرافت، زمانی است که بافت سالم از فرد دیگری گرفته شود. این ممکن است گزینه خوبی برای بیمارانی باشد که نگران برداشتن بافت سالم از کام خود برای انجام پیوند هستند، یا برای افرادی که بافت کافی برای پیوند ندارند.

تکنیک جراحی پین هول

تکنیک جراحی پین هول (PST) یک درمان جراحی جدید برای تحلیل رفتگی لثه است. در طول PST، دندانپزشک شما یک حفره کوچک در بافت لثه شما در بالای ریشه دندانی که در معرض محیط دهان است ایجاد می کند.

به دنبال آن لثه با کمک یک ابزار مخصوص از ریشه دندان شما جدا می شود. سپس لثه کشیده می شود و روی ریشه دندانی قرار می گیرد که در معرض محیط دهان قرار دارد.

بهترین درمان برای متوقف کردن تحلیل لثه چیست؟

بهترین درمان برای متوقف کردن تحلیل لثه به هر مورد بستگی دارد، و برخی موارد، همانطور که دندانپزشک شما توصیه می کند، ممکن است به پیوند نیاز داشته باشند.

جراحی پیوند لثه برای متوقف کردن این مشکل برای همیشه کافی نخواهد بود، زیرا بررسی علت زمینه ای تحلیل لثه نیز ضروری است تا ادامه پیدا نکند. برخی از راه حل ها برای علل شایع عبارتند از:

 • استفاده از محافظ دندان برای جلوگیری از دندان قروچه شبانه.
 • بهبود تکنیک های ضعیف مسواک زدن.
 • اصلاح مال اکلوژنی که باعث می شود تمیز کردن صحیح لثه ها دشوار باشد.
تحلیل لثه

تحلیل لثه

تحلیل لثه ها را چگونه بدون جراحی اصلاح کنیم؟

راهکارهای غیرجراحی وجود دارند که دندانپزشک شما می تواند آنها را انجام دهد. در برخی موارد ممکن است بتوان با استفاده از هر یک از تکنیک های زیر، لثه های تحلیل رفته را بدون جراحی ترمیم کرد:

 • مواد ضد حساسیت، وارنیش ها و مواد باندینگ عاج: همه این محصولات برای کاهش حساسیت ریشه دندانی که از قبل در معرض محیط دهان قرار گرفته است استفاده می شوند. این عوامل نه تنها علائم عصبی را درمان می کنند، بلکه با آسان تر کردن مسواک زدن دندان های حساس، در بهداشت دهان نیز نقش دارند.
 • پرسلن یا کامپوزیت صورتی: این ماده ای است که با رنگ لثه های شما مطابقت دارد و می توان از آن برای پر کردن شکاف بین لثه ها و دندان ها استفاده کرد.
 • روکش های متحرک لثه: در بیمارانی که بخش های بزرگی از بافت لثه آنها از بین رفته است، ممکن است از روکش های لثه برای محافظت از لثه های آسیب دیده استفاده شود. اینها بیشتر از مواد آکریلیک و سیلیکونی ساخته شده اند.
 • ترمیم های کامپوزیتی: از رزین های کامپوزیتی همرنگ دندان نیز برای پوشاندن سطح آشکار ریشه استفاده می شود. با این کار فاصله بین دندان ها و لثه ها نیز بسته می شود.
 • ارتودنسی: تغییر موقعیت یکی دیگر از راه های کاهش تحلیل لثه است. فرآیندهای مختلفی برای قرار دادن بافت لثه روی دندان به آرامی، و در عین حال اصلاح حاشیه لثه استفاده می شود.
 • جرمگیری و تطسح سطح ریشه: برخی از درمان های اولیه ای که دندانپزشک شما برای تحلیل لثه توصیه می کند، جرمگیری و روت پلنینگ یا تسطیح سطح ریشه است. این مانند یک پاکسازی عمقی برای دندان های شما است. در این فرایندها، پلاک ها و جرم هایی که با مسواک زدن معمولی از بین نمی روند، از زیر خط لثه کنده می شوند. سپس ریشه ها با ابزار خاصی صاف و صیقلی می شوند که به چسباندن مجدد لثه ها به دندان ها کمک می کند.

اگر فکر می کنید ممکن است برای تحلیل لثه به درمان نیاز داشته باشید، اما نگران انجام عمل جراحی هستید، می توانید با یک مشاوره دندانپزشکی شروع کنید.

آیا لثه های تحلیل رفته می توانند دوباره رشد کنند؟

“آیا می توان تحلیل لثه ها را معکوس کرد؟” یک پرسش متداول در مورد این وضعیت است. به طور خلاصه، هیچ تحلیل لثه ای را نمی توان معکوس کرد؛ بعلاوه آنها نمی توانند دوباره رشد کنند، اما درمان هایی وجود دارند که می توانند کمک کننده باشند.

با این حال، با کمک گزینه های مختلف درمان تحلیل لثه، قطعاً می توانید پیشرفت بیشتر آن را متوقف کنید. همچنین برخی از درمان های طبیعی وجود دارند که ممکن است به تسکین علل زمینه ای و متوقف کردن پیشرفت بیشتر این مسئله کمک کنند که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

درمان های طبیعی برای تحلیل لثه ها

برخی از درمان های طبیعی وجود دارند که می توانند به پیشگیری از تحلیل لثه کمک کنند، گرچه باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا به درمان حرفه ای نیاز است یا خیر.

 • روغن اکالیپتوس: بر اساس برخی تحقیقات، روغن اکالیپتوس به عنوان یک عامل ضد التهاب عمل می کند و بافت جدید لثه را تحریک می کند و در نتیجه سلامت دهان و دندان ها را حفظ می کند و تحلیل رفتن لثه ها را متوقف می کند.
 • چای سبز: مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد نشان داد که چای سبز ممکن است فوایدی برای دندان ها و لثه ها داشته باشد. سعی کنید روزانه دو فنجان چای سبز بنوشید یا از آن به عنوان دهانشویه روزانه استفاده کنید.
 • سپتیلین: سپتیلین ترکیبی گیاهی از گوگول، گودوچی، شیرین بیان و برخی مواد دیگر است و نشان داده شده است که فواید پاک کنندگی بالقوه ای دارد و احتمال از دست دادن دندان را کاهش می دهد. این توسط یک کارآزمایی بالینی که در سال 2014 در مجله علم پریودنتال ایمپلنت منتشر شده است، ثابت شده است.
 • پراکسید هیدروژن: اگر لثه های دردناک، قرمز و متورم دارید، یک دهانشویه حاوی پراکسید هیدروژن ممکن است به کاهش برخی علائم کمک کند و می تواند برخی از گونه های باکتری ها که باعث بیماری لثه می شوند را از بین ببرد. برای تهیه این محلول، 60 میلی لیتر پراکسید هیدروژن 3 درصد را با 60 میلی لیتر آب مخلوط کنید و این مخلوط را حدود 30 ثانیه داخل دهان خود بگردانید. این فرایند را حدود 2 تا 3 مرتبه در هفته تکرار کنید و از قورت دادن محلول خودداری کنید. بسیاری از افراد این محلول را بهترین دهانشویه برای تحلیل لثه می دانند.
 • دهانشویه برای تحلیل لثه: دهانشویه های زیادی وجود دارند که می توانید برای کمک به بهبود سلامت لثه خریداری کنید. برخی از این گزینه های طبیعی حاوی روغن نارگیل ارگانیک و ویتامین C برای از بین بردن پلاک هستند.

همچنین محصولاتی وجود دارند که حاوی ترکیبی بهینه از مواد طبیعی برای بهبود سلامت لثه هستند، که به عنوان مکمل برای درمان لثه های آسیب دیده مورد علاقه دندانپزشکان هستند.

فهرستی از مواد تشکیل دهنده وجود دارد، که مزایای آنها همگی مورد پشتیبانی علم قرار دارند:

 • فلورتین: آنتی اکسیدانی که از سیب گرفته می شود و آنزیم های مخرب را متوقف می کند.
 • اسید فرولیک: حاوی آنتی اکسیدان های گرفته شده از دانه ها و برگ ها است.
 • روغن نعناع منتول: لثه ها را تسکین می دهد و خنک می کند و دارای خواص ضد باکتریایی است.
 • آویشن: ضد میکروب و ضد التهاب است.
 • روغن مریم گلی: به دلیل توانایی آن در درمان عفونت لثه ها و زخم های دهان شناخته شده است
 • روغن میخک: درد را تسکین می دهد و با باکتری ها مبارزه می کند.
 • زایلیتول: شیرین کننده طبیعی که با باکتری ها مبارزه می کند.

هیچ یک از این درمان های طبیعی نباید به جای درمان توسط دندانپزشک متخصص استفاده شوند. دهانشویه ها یا شستشو با پراکسید هیدروژن ممکن است مکمل درمان باشند اما نمی توانند جایگزین آن شوند و توصیه می کنیم قبل از امتحان هر گونه درمان خانگی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

چگونه از بدتر شدن تحلیل رفتگی لثه جلوگیری کنیم؟

از تکنیک های صحیح مسواک زدن استفاده کنید.

صحیح مسواک زدن می تواند از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کند. برای جلوگیری از بدتر شدن تحلیل رفتگی لثه، استفاده از تکنیک های صحیح مسواک زدن ضروری است. دستورالعمل های زیر توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا ارائه شده اند:

 • مسواک باید با زاویه 45 درجه در مقابل لثه ها قرار گیرد.
 • مسواک را باید با حرکات محکم رفت و برگشتی و با فشار ملایم روی دندان ها حرکت داد.
 • هنگامی که سطح داخلی دندان های جلو را تمیز می کنید، مسواک را به صورت عمودی نگه دارید.
 • هنگام مسواک زدن نباید سطوح جونده دندان ها را نادیده گرفت.
 • دندان ها را در مجموع باید دو دقیقه مسواک زد.

بسیاری از افراد استفاده از مسواک برقی را برای سلامت لثه ها مفید می دانند.

محافظ دهان استفاده کنید.

با استفاده از محافظ دندان می توان از دندان قروچه جلوگیری کرد. محافظ های دهان نه تنها به اعمال فشار یکنواخت روی فک کمک می کنند، بلکه به عنوان یک مانع فیزیکی برای جلوگیری از دندان قروچه عمل می کنند.

همچنین استفاده از محافظ دهان هنگام انجام ورزش های تماسی برای جلوگیری از آسیب به دندان ها و لثه ها مهم است.

پروتزهایی که به خوبی قرار نمی گیرند را تعویض کنید.

دندان های مصنوعی که به خوبی در جای خود قرار نمی گیرند، ممکن است به دلیل مالش مداوم باعث تحلیل لثه ها شوند. با تعویض پروتزهای پارسیل، در صورت نیاز، می توان از این امر جلوگیری کرد.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک، با تشخیص و درمان به موقع، می تواند از آسیب لثه ها جلوگیری کند. علاوه بر این، هر گونه دندان مصنوعی که به خوبی قرار نمی گیرد نیز باید تعویض شود.

نتیجه گیری

آسیب لثه ها، پس از وقوع، تقریباً غیرممکن است که کاملاً معکوس شود؛ با این حال، اقدامات خاصی وجود دارند که می توان برای اتصال مجدد لثه ها به اطراف دندان ها و بازیابی بافت آنها انجام داد.

بهداشت خوب دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی کلیدی برای جلوگیری، کند کردن یا جلوگیری از تحلیل لثه ها هستند. با دندانپزشک خود صحبت کنید و توصیه های پزشکی متناسب با درمان لثه های خود را با توجه به وضعیت لثه های خود دریافت کنید.

پرسش های متداول در مورد تحلیل لثه

چرا لثه هایم تحلیل می روند؟

عوامل متعددی می توانند منجر به تحلیل لثه شوند. در بیشتر موارد، علت بروز تحلیل لثه بیماری پریودنتال است، که عفونت باکتریایی بافت لثه و استخوان حمایت کننده از آن است.

چگونه می توان از تحلیل لثه ها جلوگیری کرد؟

رعایت بهداشت دهان و دندان ها بهترین راه برای جلوگیری از تحلیل لثه است. روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و هر دو سال یکبار برای معاینات دندانپزشکی مراجعه کنید. کارهای دیگری نیز وجود دارند که می توانید انجام دهید.

سیگار را ترک کنید، یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید و لثه های خود را از نظر هر گونه تغییر تحت نظر داشته باشید.

چگونه می توان لثه ها را سالم تر کرد؟

اگر می خواهید بهتر از لثه های خود مراقبت کنید و هنوز به بیماری لثه مبتلا نشده اید، می توانید با مراقبت از لثه ها و انجام مراحل زیر از سلامت لثه های خود اطمینان حاصل کنید.

 • از مسواک برقی به جای مسواک سنتی استفاده کنید.
 • حداقل دو بار در روز دندان های خود را به روش صحیح مسواک بزنید.
 • مسواکی را انتخاب کنید که دارای سر مخصوص مراقبت از لثه باشد.
 • روزانه نخ دندان بکشید و لثه های خود را ماساژ دهید.
 • خمیر دندان حاوی فلوراید را جایگزین خمیر دندان و دهانشویه فعلی خود کنید.
2/5 (1 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code